Böhmermann zažaloval kancléřku za to, že v roce 2016 označila jeho satirickou báseň o Erdoganovi za „záměrnou urážku”. Stalo se to v telefonickém rozhovoru s tehdejším tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Dílo obsahovalo řadu vulgarismů a satirik vylíčil tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno. Böhmermann čelil civilnímu i trestnímu soudnímu řízení.

Jan Böhmermann

Jan Böhmermann

FOTO: ČTK/AP

Báseň Merkelová navíc označila za „vědomě zraňující“. Podle Böhmermanna tím ale porušila zásadu neutrality. Satirik se žalobou domáhal, aby Merkelová slíbila, že se v budoucnu takového hodnocení v tomto kontextu zdrží a nebude to už víckrát opakovat, a kdyby to nepřijala, aby soud prohlásil její hodnocení básně za nezákonné.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová

FOTO: Issei Kato, Reuters

Merkelová už v minulosti uvedla, že její prohlášení byla chyba, a minulý týden slíbila, že takové vyjádření nebude opakovat. Satirikovi to ale nestačilo a žádal soudní rozhodnutí.

Soud se ale na jeho stranu nepostavil. Z verdiktu vyplývá, že o zákazu by se mělo uvažovat jen, pokud by hrozilo opakování kritiky, což ale zjevně není ten případ.

Böhmermann ani kancléřka se k úternímu soudnímu jednání nedostavili.