„Byl by to dobrovolný příspěvek Slovenské republiky a takováto řešení Slovensko dlouhodobě prosazuje,“ řekl Skoček. Podle něj je celý proces v začátcích. „Byly zahájeny analýzy a konzultace, na jejichž základě vláda přijme stanovisko. Slovensko už delší čas prosazuje efektivní řešení v rámci migrační krize, kdy každý členský stát přispívá k řešení podle svých možností,“ uvedl Skoček.

Slovensko už v červnu 2015 nabídlo dobrovolný příspěvek na relokaci a přesídlení 100 osob, který z části naplnilo.

Umístění v dětských domovech

Slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr-sociální demokracie) v sobotu připustil, že země by mohla přijmout sirotky ze Sýrie. „O této možnosti budu jednat s ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem,“ uvedl Pellegrini a zdůraznil, že syrští sirotci by nebyli umístěni v uprchlických táborech, ale v dětských domovech.

„Je to zatím otevřená otázka, zda se Slovensko dokáže postavit i k možné péči o sirotky, kteří jsou umístěni v Řecku. Budou muset být umístěni v dětských domovech. Neměli bychom v případě malých dětí dopustit, aby žili ve špatných podmínkách,“ dodal Pellegrini.

Kvóty odmítl, ale pomoc Itálii nevyloučil

Předseda slovenské vlády opětovně odmítl povinné kvóty. „Slovensko je připraveno pokračovat v solidárních aktivitách, ale nikdy se nepodrobíme povinným kvótám,“ zdůraznil. Nevyloučil, že Slovensko by mohlo nabídnout Itálii kapacitu uprchlického tábora ve městě Gabčíkovo a zde se dočasně postarat o uprchlíky.

V roce 2015 bylo ve městě Gabčíkovo umístěno několik stovek uprchlíků, kteří žádali o azyl v Rakousku. V Gabčíkovu bydleli původně stavitelé vodního díla na Dunaji, pak studenti. V 90. letech sloužil areál jako azylový tábor pro běžence z bývalé Jugoslávie. Po konfliktu na Balkáně se vrátili domů.

S podobnou iniciativou přijmout syrské sirotky z řeckých táborů přišla v půlce září česká lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová, ale premiér Babiš ji striktně odmítl. Proti bylo i syrské velvyslanectví, které by upřednostnilo pomoc syrským sirotkům ve své zemi.