Podobný úkaz je v britských vodách velkou vzácností a většinou lidé běluhy viděli u břehů Skotska, které nejsou tak vzdáleny jejímu přirozenému prostředí.

Běluha v Temži

Běluha v Temži

FOTO: Toby Melville, Reuters

Naposledy se v Británii podle místních médií tento kytovec ukázal před třemi lety, a to ve vodách u hrabství Northumberland na severu Anglie. Na břehu Temže už se kvůli neobvyklému návštěvníkovi shromáždily desítky fotografů.

Na břehu Temže už shromáždily desítky fotografů.

Na břehu Temže už shromáždily desítky fotografů.

FOTO: Profimedia.cz

Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR) uvedlo, že v Temži skutečně plave běluha. Dodalo, že jde o znepokojivý úkaz, protože "nejde o běžný druh", zvíře se ale prý chová normálně. Událost už zkoumá organizace na ochranu zvířat RSCPA, která uvedla, že spolupracuje také s dalšími skupinami.

Běluha severní

Běluha severní

FOTO: Profimedia.cz

Mluvčí BDMLR Julia Cableová Brity vyzvala, aby se k osamocené běluze nepřibližovali a sledovali ji z břehů. Doufá, že zvíře se vydá zpět na otevřené moře a nezamíří dál proti proudu Temže. Sky News připomíná, že v roce 2006 zde po několikahodinové záchranné operaci uhynul pětimetrový vorvaňovec, který v řece zůstal uvězněný.

Běluha severní může dosahovat délky až 5,5 metru a hmotnosti 1600 kilogramů. Nejčastěji se vyskytuje v pobřežních vodách Severního ledového oceánu a obvykle se pohybuje v malých skupinkách.