Maassenovu výměnu úřadu tvrdě kritizuje nejen opozice, ale i členové vládní sociální demokracie (SPD), kteří po jeho odchodu volali jako první. Místopředseda strany Ralf Stegner hovoří o katastrofě, jeho kolegyně z vedení SPD Natascha Kohnenová chce, aby kvůli řešení, s nímž souhlasila i předsedkyně sociální demokracie Andrea Nahlesová, v úřadu skončil i sám ministr vnitra Horst Seehofer (CSU).

Opoziční svobodní demokraté (FDP) hovoří o frašce, Levice o tom, že se vyplatí nebýt loajální, a Zelení o neskutečném čachrování a o tom, že byla odměněna blízkost k protestní Alternativě pro Německo (AfD). Tato strana naopak kritizuje, že byl odstraněn podle ní nepohodlný šéf BfV.

Tvrdé výroky na svou adresu si vláda vysloužila i v komentářích některých deníků. „Takový vyhazov by si zřejmě přál každý zaměstnanec,“ konstatuje list Westfalen-Blatt. Podle deníku Mittelbayerische Zeitung to ve vládě funguje jako v blázinci. Další listy zase vyjadřují přesvědčení, že kabinet kancléřky Angely Merkelové (CDU) dál ztratí na důvěryhodnosti.

Maassenovi zlomily vaz jeho výroky o dění v Chemnitzu (Saské Kamenici), kdy zpochybnil tamější videozáznamy, které mají ukazovat útok na cizince. Uvedl, že záznamy nemusejí být pravé, ale své tvrzení nedoložil žádnými důkazy.

Nového prezidenta Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) bude ministr vnitra Seehofer teprve hledat. Do té doby kontrarozvědku nadále povede Maassen.