Na otázku, zda jsou oba případy nyní spojovány, Scotland Yard, který se na vyšetřování podílí, uvedl: „Je to jasná linie vyšetřování.“

Mluvčí však dodal, že vyšetřovatelé zatím „nejsou v pozici, aby řekli, zda nervový jed pochází ze stejné výrobní dávky jako ten, jemuž byli vystaveni Skripalovi“.

Dawn Sturgessová a její o rok starší přítel Charlie Rowey, který zůstává v nemocnici v Salisbury v kritickém stavu, se zřejmě otrávili, když se dotkli nádoby, ve které byl novičok. Jed se jim dostal do těla kůží na ruce.

Mluvčí dále řekl, co spojení obou případů komplikuje: „Zatím není důkaz, že (Sturgessová a Rowley) navštívili jakékoli z míst, která se dekontaminovala po pokusu o vraždu Sergeje a Juliji Skripalových v březnu.”

Britský ministr vnitra Sajid Javid na místě otravy novičokem v Amesbury

Britský ministr vnitra Sajid Javid na místě otravy novičokem v Amesbury

FOTO: Ben Birchall, ČTK/AP

Vazbu obou případů naznačil i policejní komisař z Wiltshire Angus Macpherson: „Paní Sturgessová byla nevinnou občankou. Měla mít možnost vést svůj život. Místo toho se stala nevědomou obětí bezprecedentního mezinárodního incidentu.“ Otravu Skripalových připisuje Londýn Moskvě, ale ta to popírá.

Veřejnost není ohrožena 

Britské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nebezpečí pro veřejnost „zůstává nízké“. Profesor Paul Cosford řekl BBC: „Jako prevenci stále veřejnosti doporučujeme, aby nezvedali žádné podivné předměty, jako jsou jehly nebo nezvyklé nádoby.“ [celá zpráva]

Rowley údajně vybíral popelnice.

Záchranáři v protichemických oděvech zasahují u ubytovny pro bezdomovce John Baker House v Salisbury.

Záchranáři v protichemických oděvech zasahují u ubytovny pro bezdomovce John Baker House v Salisbury.

FOTO: Matt Dunham, ČTK/AP

Dodal, aby lidé, kteří se mezi 29. červnem večer a 18.30 hodin následujícího dne pohybovali na pěti místech včetně baptistického kostela, ulice Muggleton Road v Amesbury, kde byl pár nalezen v bezvědomí, a v salisburském útulku pro bezdomovce, vyprali šaty v pračce, a pokud byly vyčištěny chemicky, aby je uchovávali v dvojitém dobře zajištěném obalu.

Ředitelka nemocnice v Salisbury, kde zachránili Skripalovy a kde skončili i Sturgessová a Rowley, dala najevo hlubokou lítost z úmrtí pacientky. „Personál v saliburské okresní nemocnici pracoval neúnavně, aby zachránil Dawn. Dělali, co mohli,“ řekla Christine Blanchardová, přičemž vyzdvihla, že personál je vysoce kvalifikovaný.