Lidi zjevně zneklidnila situace ve veřejnoprávním Rozhlase a televizi Slovenska (RTVS), kde došlo k ukončení spolupráce s několika novináři. Shromáždění se proto začalo symbolickým pochodem od sídla RTVS na Náměstí SNP. „Odmítáme normalizaci, která začala v RTVS,“ řekl v úvodu shromáždění jeden z organizátorů protestu Juraj Šeliga. Organizátoři zdůraznili, že veřejnost se musí postavit za svobodu médií.

Jako první se proto na tribuně objevili slovenští novináři, kteří poděkovali za podporu. Šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný přečetl otevřený dopis na podporu redaktorů RTVS, který podepsalo přes 200 novinářů z ostatních slovenských médií. Šéfredaktorka deníku Sme Beata Balogová vzápětí přečetla prohlášení mezinárodních novinářských institucí, které požadují nezávislá média na Slovensku.

Demonstrace Za slušné Slovensko v Bratislavě

Demonstrace Za slušné Slovensko v Bratislavě

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Shromáždění podpořili i herci bratislavských divadel. „Státní moc chrání ty, kteří páchají bezpráví. Nedovolme, aby se nám arogance moci smála do tváře. Nedovolme, aby byli novináři RTVS vyhazováni z práce proto, že odmítají normalizační metody a chtějí psát a mluvit pravdu,“ řekla letošní držitelka Českého lva Zuzana Kronerová.

Účastníci shromáždění podepisovali petici za vypsání předčasných parlamentních voleb.

Koncert místo svatby

V obci Gregorovce na východním Slovensku se bude v sobotu konat Koncert pro Martinu a Jána za účasti předních slovenských a českých umělců. Právě v Gregorovcích, v rodišti Martiny Kušnírové, se měla v sobotu 5. května konat svatba zavražděného mladého páru.

Demonstrace Za slušné Slovensko v Bratislavě

Demonstrace Za slušné Slovensko v Bratislavě

FOTO: Ivan Vilček, Právo