Šestadvacetiletý ozbrojenec hlásící se k Islámskému státu Redouane Lakdim v pátek ve městě Trèbes na jihu Francie zavraždil tři lidi a dalších šestnáct zranil.  Dva z nich jsou v kritickém stavu. [celá zpráva]

Lakdim nejprve v Carcassonne zabil jednoho člověka a poté zajal několik rukojmích v supermarketu v nedalekém městečku Trèbes. Policie ho po několika hodinách zastřelila. [celá zpráva]

Podle ministra vnitra Gérarda Collomba šlo o teroristický útok, který muž známý jako drobný kriminálník spáchal zjevně sám.

Policie na místě útoku v jihofrancouzském Trèbes.

Policie na místě útoku v jihofrancouzském Trèbes.

FOTO: La Depeche Du Midi via AP, ČTK/AP

Televize BFM TV uvedla, že žádal propuštění teroristy z Paříže Salama Abdeslama. Tento terorista, který se podílel na pařížském masakru, byl před atentátem rovněž sledován. Ani u něj ale belgické bezpečnostní složky nedošly k závěru, že by měl být zadržen. [celá zpráva].

Obdobně měly britské tajné služby informace o tom, že by se mohl dopustit útoku atentátník z Manchesteru. Ani 22letému Salmanu Abedimu však nedokázaly v činu zabránit. [celá zpráva]

Zákazníci se schovávali v chladírně

Bývalý policista Christian Guibbert byl v pátek v supermarketu ve městě Trèbes na nákupu se svojí ženou a její sestrou. V obchodě se najednou začala rozléhat střelba. „Šel jsem se podívat, co se děje. Byl tam muž na zemi a jedna velmi vzrušená osoba se střelnou zbraní v jedné ruce a s nožem ve druhé, která křičela 'Alláhu akbar!',” popsal televizi BFM TV.

Guibbert pak členy své rodiny a další zákazníky nahnal do studeného skladu, kontaktoval úřady a nakonec se mu podařilo utéct. „V jednu chvíli mě uviděl (útočník) a vyběhl po mně s nožem, asi protože mu došly náboje. Pak jsem se ohlédl a už tam nebyl a já jsme vyběhl únikovým východem,” popsal.

Policisté na místě teroristického útoku v jihofrancouzském Trèbes.

Policisté na místě teroristického útoku v jihofrancouzském Trèbes.

FOTO: Jean-paul Pelissier, Reuters

Zaměstnanec supermarketu François řekl agentuře Reuters, že ve zmatku po prvních výstřelech se skoro s pachatelem Lakdimem srazil a slyšel jej říkat něco o Islámském státě. Dal se na útěk a následně pomohl vyvést z obchodu asi 20 lidí zadním východem.

Zákazník André Bivent byl ve skupince, která se schovala do chladící místnosti. Šestasedmdesátiletý muž v ní strávil asi půl hodiny, než s dalšími rukojmími utekl přes sklad v zadní části supermarketu. Reuters připomenul, že stejně jako v pátek se ukrývali také svědci útoku islamisty na obchod s košer potravinami v lednu 2015 v Paříži. Několik zákazníků tehdy v chladící místnosti přečkalo celý incident, který si vyžádal čtyři oběti.