„Generální prokuratura očekává od zřízení společného vyšetřovacího týmu rychlejší, komplexnější a operativnější vyšetřování v konkrétní trestní věci,“ uvedla slovenská strana.

V případě souhlasu italské strany bude potřeba dohodnout například práva a povinnosti společného vyšetřovacího týmu či zapojení mezinárodních organizací, jako jsou Europol nebo unijní agentura pro soudní spolupráci Eurojust.

Vytvoření mezinárodního vyšetřovacího týmu žádali na veřejnosti i rodiče Kuciaka a matka jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

Pád vlády

Vražda investigativního novináře serveru Aktuality.sk Jána Kuciaka vyvolala na Slovensku na konci února politickou krizi, která vyústila podáním demise nyní již bývalého premiéra Roberta Fica z nejsilnější koaliční strany Smer-SD.

Kuciak psal mimo jiné o aktivitách italské mafie na Slovensku a o jejích možných vazbách na slovenské politiky. To, že Kuciakova vražda souvisela s jeho prací dosud prokázáno nebylo, vyšetřovatelé ale oznámili, že s touto verzí pracují a jeví se jako pravděpodobná.