Abdeslam byl převezen brzo ráno z věznice v severofrancouzském Vendin-le-Vieil, kde je ve vazbě, za doprovodu obrněných vozidel. Během procesu bude každý den převážen zpět do francouzské věznice, protože Belgie Abdeslama vydala do Francie.

Justiční palác střeží na 200 policistů. Proces je naplánován na čtyři dny. . Prokurátorka žádá pro Abdeslama a pro jeho společníka 20 let odnětí svobody; původně se hovořilo o tom, že obžalovanému hrozí až 40 let vězení.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Bezpečnostní opatření před soudem s teroristou Abdeslamem

Abdeslam odmítl vypovídat

„Jste Salah Abdeslam, narozený v Bruselu 15. září 1989?” zeptala se soudkyně Marie-France Keutgenová. „Nechci odpovídat na otázky,” odpověděl obžalovaný, který odmítl povstat. Řekl pouze, že mlčení z něj nedělá kriminálníka, ale je jeho obranou.

Mluvit odmítl i další obžalovaný 24letý Tunisan Sofiane Ayari: „Již jsem vypovídal před policisty, víc nechci říct.”

Salah Abdeslam (vlevo) a jeho komplic Hamza Attou na záběru bezpečnostní kamery z benzínové pumpy v Trith-Saint-Léger nedaleko hranic s Belgií. Snímek ze 14. listopadu 2015

Salah Abdeslam (vlevo) a jeho komplic Hamza Attou na záběru bezpečnostní kamery z benzínové pumpy v Trith-Saint-Léger nedaleko hranic s Belgií. Snímek ze 14. listopadu 2015

FOTO: Reuters/BFMTV, Reuters

Osmadvacetiletý Francouz marockého původu narozený v Bruselu je obžalován ze střelby na policisty během zásahu v belgické metropoli v roce 2016.

U soudu se mají Abdeslam a Ayari zodpovídat z pokusu o vraždu policistů a nedovoleného ozbrojování, obojí „v souvislosti s terorismem”.

Justiční palác v Bruselu, kde soudí Salaha Abdeslama

Justiční palác v Bruselu, kde soudí Salaha Abdeslama.

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Salah Abdeslam se podle vyšetřovatelů podílel na teroristických útocích v Paříži ze 13. listopadu 2015, při kterých bylo zavražděno 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů teroristické buňky nebyl při atentátu zabit ani nespáchal sebevraždu, ale odjel z Paříže do Bruselu. Několik měsíců se pak úspěšně skrýval.

Policejní vůz přiváží Salaha Abdeslama k soudu v Bruselu za přísných bezpečnostních opatření

Policejní vůz přiváží Salaha Abdeslama k soudu v Bruselu za přísných bezpečnostních opatření.

FOTO: Virginia Mayo, ČTK/AP

Belgičtí policisté jej nakonec našli v jednom z domů v bruselské části Forest. Při razii 15. března 2016 Abdeslam a Ayari tři policisty postřelili a dokázali uniknout. Třetí radikál Mohamed Belkaid, který se s nimi skrýval, při incidentu zahynul.

Abdeslama se nakonec podařilo o tři dny později zadržet v bruselské čtvrti Molenbeek. [celá zpráva]

Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentát si vyžádal 32 mrtvých.