„Přiletěl jsem s jednoduchým sdělením – nikdy nebyl lepší čas pro investice, najímání (zaměstnanců) ve Spojených státech. Amerika je zpět. Teď je perfektní čas přesunout svůj byznys do Spojených států,“ apeloval Trump na klíčové persony světového obchodu.

Zároveň ale varoval, že budou USA hájit své obchodní zájmy a naznačil, že některé mezinárodní obchody z minulosti považuje za nevýhodné pro svou zemi.

Americký prezident Donald Trump na světovém obchodním fóru v Davosu

Americký prezident Donald Trump na světovém obchodním fóru v Davosu

FOTO: Denis Balibouse, Reuters

„Pro mě bude vždy Amerika na prvním místě, stejně jako jsou pro všechny ostatní světové lídry jejich země. Vždy budu – jako ostatní – chránit naše firmy, investice a zaměstnance. Nemůžeme mít otevřenou ekonomiku a volný obchod, pokud některé země zneužívají systém na úkor ostatních,“ prohlásil Trump.

Imigranti ano, ale jen ti prospěšní

Pokud jde o imigraci, budou Spojené státy reformovat systém a nově přijímat jen ty, kteří mohou přispět k hospodářskému růstu.

Americký prezident rovněž připomněl, že se mu podařilo v rámci klíčové reformy snížit daňové odvody a zjednodušit byrokratické procesy, což už nese své ovoce.

„Pomohli jsme každému Američanovi najít cestu k americkému snu. Nezaměstnanost je nejnižší za poslední desetiletí. Snížili jsme nezaměstnanost Afroameričanů i Hispánců,“ pochlubil se šéf Bílého domu. Oznámil také, že USA budou navyšovat investice do armády. „Bez bezpečnosti není prosperity,” vysvětlil.