Na případ upozornil anonym, který rozeslal informace týkající se Kiskovy firmy slovenským médiím. Firma do svých výdajů zahrnula částku 136 tisíc eur (3,54 miliónu korun), které byly použity v Kiskově kampani, čímž si snížila daně z příjmu.

Jednalo se o tisk a lepení plakátů, poradenské a marketingové služby. Daňový úřad podal loni trestní oznámení pro podezření z krácení daní. Společnost KTAG chybu přiznala a zmíněnou částku plus penále ve výši 2 711 eur (70tisíc Kč) zaplatila.

Policie proto případ uzavřela, protože skutková podstata trestného činu zanikla a byla projevena „účinná lítost“. Podle slovenského zákona totiž lze dodatečně zaplatit daň i v průběhu policejního vyšetřování.

Podivné úniky informací

„KTAG účtovala na základě smluv s právnickými a fyzickými osobami, mezi nimiž jsem byl i já. Předpokládal jsem, že transakce jsou z hlediska účetnictví v pořádku, ale daňový úřad měl jiný názor. Je to absolutně běžné, že daňový úřad nesouhlasí s nákladovými položkami, které firma uvádí,“ řekl k věci Kiska.

Slovenský prezident se pozastavil nad opakovaným únikem informací z daňového úřadu. „Vzniká otázka, jak tyto údaje unikají,“ upozornil Kiska. Hlava státu si klade rovněž otázku, zda i ostatní kandidáti byli tak prověřováni, jako on.