„Pro mě to znamená vše. Doufáme, že dostaneme odpověď,“ řekl stanici BBC muž jménem Joey, jenž se domnívá, že je lékařovým synem.

Karbaat, který se sám nazýval průkopníkem v oboru oplodnění, zemřel letos v dubnu ve věku 89 let. Soud povolil odběr jeho DNA z věcí v jeho domě.

Jan Karbaat

Jan Karbaat

FOTO: Profimedia.cz

Jan Karbaat zamlada

Jan Karbaat zamlada

FOTO: Profimedia.cz

Kliniku zavřeli už před lety

Ačkoliv právník lékařovy rodiny tvrdí, že neexistuje důkaz, který by potvrzoval podezření, že oplodňoval pacientky vlastním spermatem, jeho kliniku v Bijdorpu úřady uzavřely už v roce 2009 kvůli nařčení, že porůznu falšoval záznamy včetně informací o dárcích spermatu a také porušoval pravidlo, podle něhož mohl jeden dárce přispět k narození maximálně šesti dětí.

Lidé poukazují na to, že mnohé děti narozené po umělém oplodnění, jsou lékaři podobné.

Rodiny poukazují na to, že mnohé děti narozené po umělém oplodnění, jsou lékaři podobné.

FOTO: Profimedia.cz

Karbaatův syn navíc podle agentury AFP už dříve poskytl vzorky své DNA, které ukázaly, že Karbaat by mohl být biologickým otcem nejméně 19 dětí narozených po umělém oplodnění. Není jasné, jestli se jedná o děti, které se přihlásily k soudu.

Právník 22 rodičů a dětí narozených většinou v 80. letech minulého století, kteří se obrátili na soud, mimo jiné poukázal na případ dítěte s hnědýma očima u modrookého dárce. Dítě se má výrazně podobat Karbaatovi.