Pravicový radikál Franco A., který je nyní spolu s dalším vojákem ve vazbě, plánoval podle vyšetřovatelů teroristický útok, aby ho posléze mohl svalit na běžence. Nechal se proto na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Franco A. dokonce pravidelně inkasoval finanční podporu.

Tvrdá kritika kvůli případu dolehla jak na vedení armády, tak na Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který se rozhodl nechat přezkoumat dva tisíce azylových řízení. Cílem je zjistit, zda šlo v případě německého vojáka o jednorázovou chybu, nebo jestli existují systematické nedostatky v procesu vyřizování žádostí o azyl.

Žádný podobný případ se zatím nenašel 

Při přezkumu se podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra (CDU) nenašel žádný případ podobný žádosti Franca A. Přišlo se ale na nedostatky v podkladech, na jejichž základě Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky v řadě případů rozhodoval.

Úřad proto přezkoumá 80 až 100 tisíc žádostí z posledních dvou let, které se týkají hlavně mužů ve věku 18 až 40 let. Začít s tím má v létě.

Do Německa v letech 2015 a 2016 dorazilo téměř 1,2 miliónu běženců. Letos jich přichází zhruba 15 tisíc měsíčně, díky čemuž se podařilo výrazně snížit počet dosud nevyřízených žádostí o azyl. I tak jich ke konci dubna bylo 232 493.