MI5 zahájila vyšetřování toho, jak je možné, že varování přehlížely. Zvláštní zpráva bude připravována i pro ministry a orgány dozírající na kontrarozvědku.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

Představitelé kabinetu už dříve uvedli, že Abedi byl jedním z objektů zájmu, u něhož bylo potřeba sledovat přetrvávající nebezpečí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Britská policie prohledávala dům v Manchesteru, z místa odtáhla osobní auto

Dvakrát na jeho názory upozorňovali jeho přátelé, kteří volali na horkou protiteroristickou linku. Podruhé loni, kdy je znepokojilo, že neodsuzoval sebevražedné atentáty. „Obávali se, že podporuje terorismus,“ uvedl zdroj BBC.

Ministerstvo vnitra na něj upozornila i mešita v Didsbury, když se pohádal s imámem, který kázal proti terorismu. Úřady však nijak nezasáhly. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Panika po výbuchu na koncertu Ariany Grande v Manchesteru. Záběry z 23. května. Zdroj: Reuters

Další zadržený

Britská policie v souvislosti s atentátem, při kterém zemřelo 22 lidí, zadržela v pondělí dalšího člověka. Třiadvacetiletý muž byl zadržen v západním Sussexu v městě Shoreham-by-Sea. Je podezřelý, že se dopustil činů, které jsou v rozporu s protiteroristickým zákonem.

V neděli byli zadrženi dva lidé v Manchesteru, 19letý muž v Gortonu a 25letý v oblasti Old Trafford.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Náměstí v Manchesteru zmizelo pod květinami, které tam lidé nosí na počest obětí teroristického útoku. Záběry z 26. května. Zdroj: Reuters

Po atentátu bylo zadrženo už celkem 16 lidí, ve vazbě jich zůstává čtrnáct, policie propustila 16letého chlapce a ženu.

Podle policistů se ve vyšetřování, na němž se podílí tisícovka lidí, „dosáhlo dobrého pokroku”.

Ve Velké Británii byl snížen i stupeň hrozby před terorismem z kritického na vážný a v noci na úterý se začnou z ulic stahovat vojáci, kteří posílili policii.