Reagoval tak na páteční masakr, při němž odmítnutý azylant s ukradeným kamiónem ve Stockholmu najel do lidí, čtyři z nich zabil a patnáct dalších zranil.

„Švédsko se nikdy nevrátí k masové imigraci, kterou jsme měli na podzim roku 2015. Nikdy. Každý, komu byla zamítnuta žádost o pobyt, by se měl vrátit domů. Tohle mě neobyčejně frustruje,“ řekl podle Daily Mailu Löfven.

Pieta za oběti pátečního útoku

Pieta za oběti pátečního útoku

FOTO: Christine Olsson, ČTK/AP

Devětatřicetiletý Rachmat Akilov, který ve Švédsku neúspěšně žádal o azyl, unesl kamión a vjel s ním do lidí na pěší zóně ve Stockholmu. Ve Švédsku pracoval ve stavebnictví a tajné služby o něm věděly. Svými sympatiemi k takzvanému Islámskému státu se ostatně ani netajil, otevřeně se o nich zmiňoval na Facebooku. A švédský premiér se nechal slyšet, že takoví lidé v zemi nemají co dělat.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Tisíce lidí ve Švédsku uctily památku obětí ze Stockholmu.

Akilovi zamítli žádost o azyl v prosinci, úřady mu ale daly čtyři týdny na vycestování. A jelikož uvedl falešnou adresu, migrační úředníci ani policie na něj nemohla. Pohyboval se jako asi tři tisíce dalších lidí v zemi dál, ilegálně.

Vyšetřování masakru ve Stockholmu stále pokračuje, policie už ale konstatovala, že se teroristický útok z pátku nápadně podobá tomu březnovému z Londýna, za nímž stál rodilý Brit Khalid Masood. [celá zpráva] Uzbek se zřejmě útokem v Británii inspiroval.

Dívenka u květin, které Švédi přinesli k místu neštěstí

Dívenka u květin, které Švédi přinesli k místu neštěstí

FOTO: Neil Hall, Reuters

Švédský ministerský předseda Stefan Löfven k útoku řekl také to, že se země tří korunek nenechá zlomit. „Teroristé chtějí, abychom se báli. Abychom změnili své chování a přestali žít běžným způsobem. Přesně to ale neuděláme,“ řekl švédský premiér.

Obchodní dům Åhléns, u něhož páteční masakr skončil, jako by chtěl slovům premiéra dostát. V pondělí otevřel, pobouřil ale veřejnost, protože chtěl nabízet zboží poškozené při útoku se slevou. Výprodej se nakonec neuskutečnil.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ve Stockholmu znovu otevřeli obchodní dům, do kterého najel atentátník

Zástupci společnosti se za toto "špatné rozhodnutí" omluvili a ujistili, že nechtěli vydělávat na "této strašné události, která postihla Stockholm". 

Devětatřicetiletý dělník Akilov se k činu přiznal. Z dosavadního vyšetřování se zdá, že šlo nejspíš o muže, který toužil po bohatství, ovšem ve výsledku - jak se svěřil svým spolupracovníkům - jen pracoval, kouřil a spal. Na Facebooku se netajil svými sympatiemi s islamisty, konkrétně s Islámským státem, a na policii vypověděl, že jednal podle jeho instrukcí.