Policie sedmadvacetiletého Alžířana a dvaadvacetiletého Nigerijce zadržela počátkem února během razie v dolnosaském Göttingenu. U nich doma našla střelnou zbraň a vlajky teroristického hnutí Islámský stát (IS).

Úřady se na dvojici zaměřily kvůli tomu, že se hlásila k radikální větvi salafistického islámu.

Prokuratura nicméně rozhodla, že není důvod Alžířana s Nigerijcem stíhat. O možném útoku sice oba hovořili, ale na žádném konkrétním činu se nedohodli. I tak je ale úřady označily za nebezpečné.

Pistorius se proto rozhodl využít zákona o podmínkách pobytu v Německu, který umožňuje jednotlivým spolkovým zemím nařídit okamžitou deportaci cizince, jestliže představuje hrozbu pro bezpečnost celého Německa. Právě takový postup je v Německu podle agentury DPA vůbec prvním uplatněním zmíněné zákonné možnosti.

Z Německa se jim nechce 

Dvojice, která i přes narození v Německu vlastní občanství domovských států svých rodičů, se proti okamžité deportaci pokusila bránit a obrátila se na soud s žádostí o předběžnou právní ochranu.

Soud ale v úterý jejich požadavky odmítl, čímž cestu pro vyhoštění otevřel. Podle Pistoria již německé úřady s Alžírskem a Nigérií dojednávají podmínky deportace, aby se mohla uskutečnit co nejdříve. Nigerijec s Alžířanem navíc budou mít doživotní zákaz vstupu do Německa.