Polák, který byl na místě spolujezdce, se pokusil chopit volantu, aby zachránil život lidí na vánočním trhu, uvedl list Bild s odvoláním na vyšetřovatele. V kabině jsou patrné stopy po boji. Vyšetřovatel zmínil podle Bildu i řezné rány. Polák byl naživu ještě v době útoku. Nalezen byl v kabině vozu zastřelený pistolí malé ráže.

Útok na vánoční trh v Berlíně:
Máme nesprávného muže, přiznala berlínská policie
Nemám s tím nic společného, řekl zadržený Pákistánec 
Strach nesmí Německo ochromit, řekla po útoku Merkelová
Prchajícího stíhal svědek, policii navigoval mobilem
Pod náklaďákem bylo dítě, popsal svědek útok v Berlíně 
Útočník se před masakrem učil s kamiónem teprve zacházet
Na vánočním trhu v Berlíně měl útočit 23letý Pákistánec
Německá policie podniká razii v berlínské ubytovně pro migranty
Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu
Masakr v Berlíně byl teroristický útok, myslí si německá policie
Prezident Gauck: Je to zlý večer pro Berlín i naši zem
Česko kvůli útoku v německé metropoli zvyšuje bezpečnostní opatření
Kamión použitý při útoku na trh v centru Berlína

Kamión použitý při útoku na trh v centru Berlína

FOTO: Bernd von Jutrczenka, ČTK/AP

 Rozsáhlé pátrání

Německá policie pokračuje v pátrání po atentátníkovi. Vyšetřovatelé varují, že je ozbrojený. Jsou přesvědčeni, že za útokem stálo více lidí. Ministr vnitra Thomas de Maiziere zdůraznil, že je sledováno několik vyšetřovacích verzí.

V úterý byl propuštěn jediný podezřelý — Pákistánec Návid B, když se neprokázala žádná jeho vazba na atentát. V kabině vozu se nenašly ani jeho otisky, ani stopy jeho DNA. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé v Berlíně truchlí, solidaritu ukázali i žadatelé o azyl. Zdroj: Reuters

Po propuštění muže policie přiznala, že pachatel i ti, kteří mu pomáhali, jsou zřejmě stále na útěku. „Nikdo nebude odpočívat, dokud pachatel nebo pachatelé nebudou dopadeni,“ řekl ministr vnitra.

Nový podezřelý již brzy?

Policie také vyzvala lidi, aby jí dál zasílali fotografie a videa z místa. Už dostala 508 informací.

Svaz německých kriminalistů je přesvědčen, že jsou dobré šance rychle uspět. „Jsem docela přesvědčen, že můžeme ukázat nového podezřelého zítra nebo v nejbližší budoucnosti,“ řekl podle týdeníku Focus předseda svazu André Schulz.

K útoku, při němž v pondělí večer zahynulo 12 lidí a dalších 48 bylo zraněno, se přihlásil Islámský stát na stránkách spřízněné agentury Amak s tím, že atentát spáchal jeden z jeho „vojáků“ a že jde o „odpověď na výzvy útočit na obyvatele zemí zapojených do koalice“ proti IS, uvedla BBC.

Svíčky na místě atentátu na tržiště

Svíčky na místě atentátu na tržiště

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Islámský stát však nepředložil žádné důkazy o jakémkoli svém zapojení. IS a podobné organizace se často hlásí i k útokům, které nespáchaly. [celá zpráva]

Berlínský starosta Michael Müller oznámil, že byla zvýšena bezpečnostní opatření, v ulicích je více policistů a u všech trhů jsou postaveny bariéry bránící opakování podobného atentátu. Německé úřady ale čelí kritice, že tato opatření nebyla podniknuta dříve, protože se objevily zprávy, že by podobný útok mohl být v Německu spáchán. [celá zpráva]