Útočník, jehož totožnost stále ještě nebyla potvrzena, ukradl polský kamión a jeho řidiče zastřelil jednou ranou do hlavy. Majitel polské dopravní firmy Ariel Žurawski potvrdil, že obětí byl jeho bratranec Lukasz Urban. Podle něj o svůj život s útočníkem bojoval, protože „jeho tvář byla napuchlá a zakrvácená“.

Lukasz měl vyrazit z Berlína, kam dovezl náklad oceli, v úterý ráno. Manželce se ozval naposledy v 15 hodin. Útok na náměstí Breitscheidplatz se stal krátce po 20. hodině.

Útočník v kamiónu zabil nejméně 12 lidí.

Útočník v kamiónu zabil nejméně 12 lidí.

FOTO: ČTK/AP

Kancléřka Angela Merkelová, starosta Berlína Michael Müller (vlevo) a spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière s růžemi na místě masakru.

Kancléřka Angela Merkelová, starosta Berlína Michael Müller (vlevo) a spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière s růžemi na místě masakru.

FOTO: Hannibal Hanschke, Reuters

Spiegel bez upřesnění uvedl, že atentátník s mrtvým řidičem na místě spolujezdce okolo náměstí nějakou dobu kroužil, než najel do stánků a davu lidí u nich. Německý magazín spekuluje, že útočník vyčkával, až bude mít rychlost. Zastavil se po 60 metrech a utekl. Jeden muž ho pronásledoval a naváděl policie po telefonu, ale v parku Tiergarten ho údajně ztratil z očí. Policie posléze u Vítězného sloupu zadržela žadatele o azyl z Pákistánu. Odpoledne však připustila, že to možná není pachatel a později ho propustila.

Stalo se tak poté, co vyšetřovatelé kromě jiného prozkoumali mobil, který odebrali při noční prohlídce v ubytovně pro běžence v areálu letiště Tempelhof, a nenašli žádný důkaz, který by proti muži svědčil. [celá zpráva]

Útok si vyžádal nejméně 12 mrtvých. Patnáct lidí je nadále v kritickém stavu. Úřady zatím identifikovaly sedm obětí - kromě polského řidiče jsou všichni Němci.

Mnohá německá města v důsledku útoku zpřísňují bezpečnost v okolí vánočních trhů. Posíleny byly policejní hlídky a na příjezdových cestách byly položeny betonové bariéry.

Pracovníci v Erfurtu staví betonové bariéry u vánočního trhu.

Pracovníci v Erfurtu staví betonové bariéry u vánočního trhu.

FOTO: ČTK/AP

Útok na vánoční trh v Berlíně:
Máme nesprávného muže, přiznala berlínská policie
Nemám s tím nic společného, řekl zadržený Pákistánec 
Strach nesmí Německo ochromit, řekla po útoku Merkelová
Prchajícího stíhal svědek, policii navigoval mobilem
Pod náklaďákem bylo dítě, popsal svědek útok v Berlíně 
Útočník se před masakrem učil s kamiónem teprve zacházet
Na vánočním trhu v Berlíně měl útočit 23letý Pákistánec
Německá policie podniká razii v berlínské ubytovně pro migranty
Všude kolem jen krev, těla a trosky. Studentka líčí hrůzu na trhu
Masakr v Berlíně byl teroristický útok, myslí si německá policie
Prezident Gauck: Je to zlý večer pro Berlín i naši zem
Česko kvůli útoku v německé metropoli zvyšuje bezpečnostní opatření