Téměř všechny sdělovací prostředky jsou v Ázerbájdžánu pod kontrolou státu, a tak se bude zákon vztahovat především na internet. Přesněji na uživatele sociálních sítí, kteří pod pseudonymy a falešnými identitami nyní prezidenta a státní aparát hojně kritizují.

Kromě tříletého vězení bude za hanění hrozit pokuta až 1500 ázerbajdžánských manátů, tedy téměř 22 tisíc korun. V zákoně je výslovně stanoveno, že trest stihne i ty, kdo na internetu užívají falešnou identitu.

Zakázané nactiutrhání či ponížení

Zákaz pomluv je v ázerbajdžánské legislativě zakotven už tři roky, nezmiňoval ale hanobení prezidenta. Co je to vlastně hanobení prezidenta – respektive kdy už jde o urážku a kdy ještě o svobodné vyjádření názoru – agentura Reuters neuvádí.

Agentura APA napsala, že budou trestány „kriminální činy nebo nactiutrhání či ponížení prezidenta Ázerbájdžánské republiky během veřejného vystoupení či v masových médiích“.

Evropské instituce a lidskoprávní organizace postsovětskou republiku v jihozápadní Asii kritizují, že pošlapává svobodu projevu. Autoritativní režim prezidenta Ilhama Alijeva to ale odmítá.