„Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku," uvedl v prohlášení Schulz.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Poznamenal, že se bude nadále zasazovat o evropskou integraci, kterou považuje za jeden z největších civilizačních úspěchů posledních století.

Schulz vede Evropský parlament od roku 2012 a o jeho čtvrtém mandátu se už nějakou dobu spekulovalo. Zatím není jisté, kdo by ho mohl nahradit. Mohl by to být i čerstvě znovuzvolený předseda největší, lidovecké parlamentní skupiny EPP Manfred Weber. Proti tomu ale hovoří skutečnost, že EPP už obsadila posty předsedy Evropské komise i Evropské rady v osobách Jean-Claudea Junckera a Donalda Tuska.

O tom, že by se Schulz mohl vrhnout na německou politiku, se rovněž spekulovalo. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung nedávno dokonce napsal, že by se mohl ujmout vedení německé diplomacie po Franku-Walteru Steinmeierovi, na němž se koalice socialistů a silnějších konzervativců Angely Merkelové nedávno dohodla. [celá zpráva]

Německo čekají příští rok na podzim parlamentní volby.