„Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku," uvedl v prohlášení Schulz.

KOMENTÁŘ DNE:
Důstojný prezident - O druhém kole prezidentských voleb a šancích kandidátů píše Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Kdo nám to říká: „Tato země je naše“?

Poznamenal, že se bude nadále zasazovat o evropskou integraci, kterou považuje za jeden z největších civilizačních úspěchů posledních století.

Schulz vede Evropský parlament od roku 2012 a o jeho čtvrtém mandátu se už nějakou dobu spekulovalo. Zatím není jisté, kdo by ho mohl nahradit. Mohl by to být i čerstvě znovuzvolený předseda největší, lidovecké parlamentní skupiny EPP Manfred Weber. Proti tomu ale hovoří skutečnost, že EPP už obsadila posty předsedy Evropské komise i Evropské rady v osobách Jean-Claudea Junckera a Donalda Tuska.

O tom, že by se Schulz mohl vrhnout na německou politiku, se rovněž spekulovalo. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung nedávno dokonce napsal, že by se mohl ujmout vedení německé diplomacie po Franku-Walteru Steinmeierovi, na němž se koalice socialistů a silnějších konzervativců Angely Merkelové nedávno dohodla. [celá zpráva]

Německo čekají příští rok na podzim parlamentní volby.