Požárníci od rána pumpují do vrtu vodu u města Kajára, které leží asi 60 kilometrů jižně od Mosulu. Při hašení pomáhají inženýři a policisté. Požárníci pracují bez oddechu, aby uhasili asi desítku vrtů, které členové organizace Islámský stát (IS) zapálili.

Sloupy toxického dýmu stoupají k nebi už tři měsíce a Kajáru i její okolí pokryla vrstva černých sazí. Zatímco se z kamiónů naplňuje zásobník, ze kterého pak hadice přivádějí vodu k vrtům, požárníci se za velkého hluku čerpadel snaží trochu si odpočinout. Žertují mezi sebou, ale novináře odmítají, protože prý nemají právo s nimi mluvit.

Totální vyčerpání

Uhasit plameny je složité i nebezpečné. "Nejdříve musejí policisté ověřit, zda islamisté v blízkosti vrtů nerozmístili miny," cituje agentura AFP zaměstnance ropného pole Sáliha Chadra Ahmada, který má na sobě kalhoty potřísněné černými skvrnami. Jakmile je okolí vrtu bezpečné a oheň trochu přidušen, umístí se hadice k jámě a vpouští se tam voda. Potom se vrt zasypává zemí, vysvětluje Ahmad.

Kouř je tak hustý, že přes něj není vidět slunce.

Kouř je tak hustý, že přes něj není vidět slunce.

FOTO: Ari Jalal, Reuters

Celá procedura může trvat i měsíc, takže zatím se podařilo zcela uhasit jenom dva z 19 zapálených vrtů. "Jsem vyčerpaný, zničený," sténá jeden z požárníků.

Zdraví ohrožující saze a dým

Program životního prostředí OSN udává, že zapálená surová ropa je zdrojem velkého množství škodlivých látek, zejména sazí a plynu, který ohrožuje zdraví v podobě podrážděné kůže a dýchacích potíží. V blízkosti požárníků jsou proto k zásahu připraveny sanitky.

Kouř obsahuje životu nebezpečné saze a plyn.

Kouř obsahuje životu nebezpečné saze a plyn.

FOTO: Ari Jalal, Reuters

Policista Ismáíl Alí Muhammad, který je pověřen dohledem na hasicí týmy, řekl, že personál sanitních vozů je připraven poskytnout pomoc v případě, kdyby se někdo dusil, nebo při zranění způsobených explozí.

Jeden z jeho kolegů v sobotu zahynul, když narazil na minu, kterou se požárníci snažili zneškodnit. "Jsem tady čtrnáct dní a pracuji každý den 24 hodin. Všechny nás ten kouř dusí, je to strašná situace," řekl Muhammad, jehož rodina je stále v Mosulu, ovládaném radikály.