„Systém uzavře nynější informační mezeru. Umožní porovnání žádostí ze zemí s bezvízovým stykem s našimi dalšími systémy. Zároveň bude snadný, rychlý, levný a efektivní,“ slíbil dnes na tiskové konferenci místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Podle eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose nesmí jít otevřenost Evropy na úkor její bezpečnosti.

Registrace, kterou bude možné udělat přes internet, by se týkala každého dospělého ze států, jejichž občané nepotřebují k cestám do EU víza. Platná by následně byla pro libovolný počet cest do členských zemí EU, které jsou součástí schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, za pětileté období.

Komise dnes věc v podkladech pro média označila za „nutný a drobný procedurální krok, který cestujícím ze zemí s bezvízovým stykem umožní vyhnout se byrokracii a zdržením na hranici“.

V naprosté většině případů bude podle komise žádost kladně vyřízena v řádu minut, na schengenské vízum lidé čekají 15 a někdy také až 60 dní.

Systém, který by byl podobný americkému systému ESTA, má při počátečních nákladech okolo 212 milionů eur (asi 5,7 miliardy korun) stát ročně 85 milionů eur (asi 2,3 miliardy korun). Dotkl by se lidí z přibližně šesti desítek států, včetně například občanů USA, Kanady, Izraele či Japonska.

S plánem na zřízení systému ETIAS budou muset souhlasit členské země a také europarlament.

Podpora z ČR

Česká republika věc podporuje. Premiér Bohuslav Sobotka (ANO) ve středu na tiskovém brífinku uvedl, že vláda schválila mandát pro podporu tomuto systému.

„Budou se (cizinci) muset hlásit dopředu prostřednictvím internetu, a to poskytne čas, aby na straně Evropy — ať už tedy úředníci Evropské unie, nebo úředníci jednotlivých členských zemí — mohli analyzovat, kdo sem do Evropy míří, a pokud se prokáže, že to jsou problematické osoby, tak aby jim bylo možné odepřít vstup do Evropské unie,” popsal předpokládané benefity Sobotka.

„Jednoznačně chci potvrdit, že stejně jako tomu bylo doposud, bude i nadále Česká republika podporovat systém ETIAS. Chceme, aby co nejdříve byla předložená příslušná legislativa ze strany Evropské komise, aby legislativa prošla procedurou, a čím dříve bude ten systém zaveden, tím lépe,” uvedl Sobotka.