„Šlo o zbabělý útok muže vyzbrojeného střelnou zbraní a nožem. Byla to úkladná politicky či ideologicky motivovaná vražda,“ zahájil soudní slyšení žalobce Richard Whittam.

Kromě Coxové Mair podle obžaloby napadl a vážně zranil sedmasedmdesátiletého muže, který se ji snažil pomoci. [celá zpráva]

Třiapadesátiletý nezaměstnaný Mair tak čelí obžalobě z vraždy, těžkého ublížení na zdraví, držení zbraně za účelem spáchání trestného činu a z držení útočné zbraně.

Jo Coxová na londýnské charitativní akci na začátku června

Jo Coxová na londýnské charitativní akci na začátku června 2016.

FOTO: Handout, Reuters

Vražda zastavila kampaň obou táborů

Vražda poslankyně, která byla zastánkyní setrvání v Evropské unii, Británii šokovala a oba tábory kvůli ní na několik dní zastavily kampaň.

Mair, jenž se v minulosti léčil s duševní nemocí, podle vyšetřovatelů před útokem na Coxovou křičel „Britain First“, tedy nacionalistické heslo, které by se dalo přeložit jako ”V první řadě Británie”.

Před soud už Cox předstoupil v říjnu, kdy se odmítl vyjádřit k tomu, zda se cítí vinen. Mlčení prozatím zachoval i v pondělí. Coxová podporovala setrvání Británie v Evropské unii a bojovala také za práva uprchlíků. Soud musí nyní objasnit mimo jiné to, zda motivem vraždy byl krajně pravicový názor pachatele, který po zadržení řekl, že jeho jméno je „smrt zrádcům, svobodu Británii”.

Řada komentátorů se po vraždě domnívala, že tragédie by mohla přimět některé voliče, aby se v referendu postavili proti brexitu. Většina hlasujících ale nakonec požadovala odchod země z evropského společenství.