Kolem půl deváté odjel první autobus s 43 mladistvými migranty z jejich dočasného útočiště do Carcassone. Další autobusy následovaly. I když se počítalo, že budou potřeba dva dny, stihlo se to za jeden.

Největší skupinu mezi nezletilými bez doprovodu rodičů tvořili chlapci ve věku 13 až 17 let. Většina jich pochází z Afghánistánu, Súdánu a Eritreje, jsou mezi nimi ale i Syřané. Mladí lidé tvrdí, že se do Británie chtějí dostat za příbuznými.

Převoz do Británie vázne

Prezident François Hollande v úterý znovu vyzval Británii, aby převzala svůj díl odpovědnosti za mladistvé obyvatele tábora u Calais, odkud francouzské úřady dospělé evakuovaly již minulý týden. V jednom z dnešních transportů byl podle AP také zástupce britského ministerstva vnitra, protože žádosti o možnost vstoupit do Británie se už nebudou vyřizovat v Calais, ale v táborech, kam budou mladiství přemístěni.

Nezletilí migranti čekají v Calais ve frontě na odvoz

Nezletilí migranti čekají v Calais ve frontě na odvoz

FOTO: Pascal Rossignol, Reuters

Británie před časem slíbila, že přijme stovky nezletilých migrantů z Džungle. Zatím jich do země dorazilo 274.

Strach z obnovení tábora

Místní obyvatelé se obávají návratu migrantů a tvrdí, že někteří se pohybují kolem města a čekají na vhodný okamžik, aby přišli zpět. Šéf francouzské charity Terre d’Ásile uvedl, že polovina z nezletilých, kteří už byli převezeni do jiných azylů, zmizela. „Chtějí se se vrátit do Calais,” uvedl pro rozhlas France 24.

Hollande ale zdůraznil, že se do tábora žádný z migrantů nemůže vrátit: „Byl evakuován. Bude zabezpečen. Nikdo další se tam nedostane.“

Noční bitka

V noci v táboře panovalo opět napětí, strhla se tam bitka mezi afghánskými muslimy a eritrejskými křesťany. Musela být povolána pořádková policie, která podle BBC  uvedla, že se do bitky zapojilo na sto lidí.

V táboře u Calais, jehož zbytky francouzské úřady zlikvidovaly v pondělí večer, žilo v určité době až deset tisíc migrantů, kteří se snažili dostat z Francie do Velké Británie.