Přiznal se, že se s takovým rozsahem sexuálně motivovaných útoků dosud nesetkal. „Odvrácení bezprostředního ohrožení má přednost před pronásledováním pachatelů trestných činů,” uvedl Romann. Dodal, že federální i zemská policie „byly zcela překvapené rozsahem činnosti pachatelů ze severní Afriky”. Podle listu Die Zeit dodal, že fenomén masových skupinových sexuálních útoků na ženy „byl v Německu naprosto neznámý“ a policie jej „nemohla předvídat“.

Nasazeno bylo podle Romanna 67 policistů, tedy výrazně více než v předchozích letech. Další posily podle něj nebylo tehdy možné povolat. Zemská policie měla na místě 143 příslušníků. Nikdo nečekal stovky útoků, při nichž se mísilo sexuální obtěžování s okrádáním.

„Bojovali jako nejstatečnější válečníci do šesti hodin do rána, zažili šokující věci, k smrti unavení pak padli do postele. Byl to Nový rok, někteří (policisté) měli volno, mají rodiny,” odpověděl Romann na otázku vyšetřovací komise, proč trvalo policii tak dlouho, než o rozsahu silvestrovských událostí v Kolíně nad Rýnem informovala nadřízené. „Nezjistil jsem, že by se někdo pokusil informace o rozsahu silvestrovských násilností úmyslně zamlčet,” dodal policejní prezident.

Ministr: Nedalo se to čekat

Před komisí vypovídal i ministr vnitra Thomas de Maizière. „Ze současného pohledu nelze popřít, že policistů nebyl na místě dostatek,“ řekl a dodal, že události silvestrovské noci se podle něj nedaly očekávat, takž se na ně policie nemohla lépe připravit.

Ministr vyzval k „tvrdé odpovědi právního státu” na podobné „odpudivé činy”. Kritizoval také Spolkovou radu, horní komoru německého parlamentu, která zastupuje zájmy spolkových zemí, jež zatím neschválila prohlášení Alžírska, TuniskaMaroka za bezpečné země. To by Německu umožnilo odmítat žádosti občanů těchto zemí o azyl.

Kvůli incidentům ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem bylo přijato přes 1200 trestních oznámení, z toho více než 500 kvůli činům sexuální povahy, včetně znásilnění. Většina podezřelých spadá podle prokuratury do obecné kategorie uprchlíka. Mezi podezřelými je nejvíce Maročanů a Alžířanů. Policie dopadla přes 75 podezřelých.