„Jsme přesvědčeni, že – a on nám to také sám řekl – využije svého práva mlčet a nebude vypovídat. Od začátku jsem říkal, že pokud můj klient nebude vypovídat, skončím s jeho obhajobou,” řekl televizi BFM TV advokát Frank Berton, který před kameru předstoupil spolu se svým kolegou, belgickým Abdeslamovým obhájcem Svenem Marym.

Abdeslam podle Bertona odmítá spolupracovat kvůli tomu, že je na samotce ve vězení s nejvyšší ostrahou a je sledován 24 hodin denně, napsala agentura Reuters.

Islámský stát zveřejnil fotografie útočníků z Paříže.

Islámský stát zveřejnil fotografie útočníků z Paříže.

FOTO: Dabiq

„Viděli jsme, jak se sesypává. Když jste čtyřiadvacet hodin sledováni, v noci infračervenou kamerou, zblázníte se. A tohle je důsledek politického rozhodnutí,“ řekl Berton. Obhajoba se podle něj opakovaně snažila podmínky Abdeslamova věznění změnit. Bez úspěchu.

Mary dodal, že na to nejvíc doplatí pozůstalí po obětech pařížských atentátů, „protože mají právo dozvědět se pravdu a pochopit nepochopitelné”.

Abdeslam prý zatím jiné obhájce nechce, zda mu bude umožněno zůstat bez advokáta, ale zatím není jasné.

Inteligence vysypaného popelníku

Ústřední postava a jediný přeživší strůjce pařížského masakru, při němž na několika místech v centru francouzské metropole zemřelo 130 lidí, má se svými obhájci vůbec problém. Poté, co bylo rozhodnuto o tom, že bude vydán do Belgie, o něm advokát Mary prohlásil, že disponuje inteligencí vysypaného popelníku.

„Je úplně dutý. Dokonalý příklad generace Grand Theft Auto (počítačová hra – pozn. red.), která si myslí, že žije ve videohře,“ řekl advokát Mary a nazval jej „blbečkem z Molenbeeku“. [celá zpráva]

Belgický terorista Salah Abdeslam měl být řidičem dopravujícím ostatní útočníky na místa činu a starat se o logistiku operace. Stal se terčem jedné z největších pátracích akcí v evropské historii a po 126 dnech byl dopaden. A to právě v Molenbeeku, kde se po útocích v Paříži skrýval. [celá zpráva]

Když byl v dubnu vydán z Belgie do Francie, podle Bertona netrpělivě očekával možnost navázat spolupráci s francouzskými vyšetřovateli.