„Velké tajemství s transportem komplexu na nákladní lodi Ambal nikdo nedělal. A řeknu více. Jeden Iskander byl extra vystaven před naložením na Ambal pro prolétávající americký špionážní satelit, aby se upřesnily parametry této kosmické družice,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenko.

O přesunu raket schopných nosit jaderné hlavice do enklávy u Polska, informoval už v pátek večer list The Wall Street Journal s odvoláním na západní vládní představitele. Ti vyjádřili své přesvědčení, že jde o dočasné opatření s cílem ukázat svou sílu v době, kdy jsou vztahy s USA špatné.

Rusko u dříve do oblasti několikrát rakety Iskander přemístilo, ale vždy jen nakrátko. Kreml ale už dříve hrozil, že by mohly ve městě být umístěny trvale jako odpověď na budování amerického námořního protiraketového systému Aegis umístěného na lodích.

Iskander je mobilní systém. Nosná raketa je jednostupňová na tuhá paliva. Různé verze systému mají dosah 400 až 600 km. Z Kaliningradu proto mohou zasáhnout i území Německa.