Veřejnost se bude moci rozloučit s Michalem Kováčem během středy na Bratislavském hradě. V den pohřbu projde smuteční průvod s rakví z hradu do Prezidentského paláce. V katedrále sv. Martina se poté uskuteční zádušní mše. Rodina se s Kováčem rozloučí na soukromém obřadu na Ondrejském hřbitovu.

KOMENTÁŘE DNE:
Velké úkoly před novou vládou se Zemanem v zádech – Úlohu vlády Andreje Babiše ve vztahu k prezidentovi analyzuje Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Střídání světů v premiérském křesle 

Kováč zemřel ve věku 86 let na selhání srdce. Delší dobu trpěl také Parkinsonovou nemocí. Po rozdělení Československa byl 15. února 1993 zvolen prvním slovenským prezidentem a tuto funkci zastával až do roku 1998. Jeho funkční období poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem.

Kdo na Kováčově pohřbu zastoupí Českou republiku, zatím nebylo rozhodnuto.

Výročí Tisova narození

Server Topky.sk upozornil na to, že termín Kováčova pohřbu byl stanoven na den výročí narození Jozefa Tisa, který je spoluodpovědný za perzekuci židů, rozbití Československa a zavlečení Slovenska do války. Server zdůraznil, že Tiso stál v čele státu, který deportoval 60 tisíc židů do koncentračních táborů a po potlačení Slovenského národního povstání vyznamenal německé vojáky na náměstí v Banské Bystrici. Tiso byl po válce odsouzen za vlastizradu k trestu smrti a v dubnu 1947 v Bratislavě popraven.

Část slovenské společnosti považuje Tisa za prvního slovenského prezidenta a odmítá označení Kováče za „prvního prezidenta Slovenské republiky“. Poslanec za vládní stranu Směr-sociální demokracie Ľuboš Blaha označil fakt, že se pohřeb Kováče koná ve stejný den, kdy se narodil Tiso, za náhodu.

„Hledat v tom souvislosti, je absurdní. Určitě bych tyto dvě věci nespojoval a nehledal v tom nic nevhodného,“ řekl Blaha. Opoziční poslanec Jozef Viskupič (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) se však domnívá, že datum prvního státního pohřbu v historii Slovenska měl být stanoven citlivěji.