Vláda premiérky Beaty Szydlové se podle BBC nechala slyšet, že pondělní masivní demonstrace po celé zemi daly ministrům „podnět k přemýšlení“. Přesnější by však patrně bylo slovo rozmyšlení. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) má totiž v Sejmu většinu a ta původně nový návrh zákona předložený katolickou iniciativou podpořila všemi hlasy.

Debatu o potratovém zákonu pak PiS přesunula do výborů, premiérka se ale po protestech od návrhu distancovala s tím, že vláda s téměř úplným zákazem potratů „nemá nic společného“.

Protest proti návrhu zákona o potratech.

Už tak přísný zákon

Polsko má, pokud jde o potraty, spolu s Vatikánem, Irskem a Maltou již teď nejpřísnější zákony v Evropě. Připouští interrupci jen v případě znásilnění, incestu nebo pokud je vážně poškozen plod či ohrožen život těhotné ženy.

Návrh zákona podporovaný církvemi ale předpokládal, že by bylo umělé přerušení těhotenství v Polsku zcela ilegální. Žena, která by interrupci i přes platnost nového zákona podstoupila, by mohla skončit až na pět let ve vězení. Pětiletý žalář by hrozil i lékaři, jenž by zákrok vykonal.

Návrh zákona v minulých týdnech vyvolal masové protesty, kdy do ulic vyšly desítky  tisíc lidí, zejména žen. Ty se oblékly do černého a místo do práce či do školy vyrazily do ulic. [celá zpráva]