„Taková událost nemá s vládou práva a demokracie nic společného. Využíváme právní možnosti a požádali jsme o promptní navrácení našeho videomateriálu,“ uvedl ředitel německé televize Peter Limbourg.

KOMENTÁŘE DNE:
Velké úkoly před novou vládou se Zemanem v zádech – Úlohu vlády Andreje Babiše ve vztahu k prezidentovi analyzuje Thomas Kulidakis. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Střídání světů v premiérském křesle 

Vedení stanice vyzvalo tureckou vládu, aby respektovala svobodu médií a základních demokratických principů.

Německý redaktor natáčel rozhovor s tureckým ministrem na začátku září pro pořad Conflict Zone. Během něj mu položil řadu nepříjemných otázek týkajících se červencového pokusu o převrat v Turecku i následných zatýkání a propouštění z práce.

Ptal se také na svobodu tisku v Turecku. Nakonec se ministra dotázal, jaká je jeho reakce na několik kontroverzních výroků prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Kilic se ihned po rozhovoru odebral do vedlejší místnosti a k Friedmanovi přistoupil tiskový mluvčí a doporučil mu, aby pořízené video nešlo do vysílání. Když se Friedman ohradil, turecký personál mu záznam zabavil.

Turecký ministr pak v tiskovém prohlášení vysvětlil, že video bylo zabaveno proto, že německý redaktor „nebyl nestranný“.