V uprchlickém táboře Suda se pustili do bitky Alžířané se Syřany. Výtržníci byli vyzbrojení tyčemi a házeli po sobě kamení. Situaci částečně zklidnil až zásah policie, ale mnohé rodiny požádaly v obavách z dalších nepokojů o přemístění jejich vysokokapacitních stanů blíže k městu.

Chios je jedním z několika ostrovů na východě Egejského moře, kam se dostávají uprchlíci mířící přes Turecko do Evropy. Řecké úřady s pomocí Evropské unie pro ně zřídily přijímací tábory, kde mají čekat na vyřízení žádostí o azyl.

Mezi běženci vládne řevnivost kvůli tomu, kdo má větší naději na azyl. Prakticky jen Syřané mají naději, utečenci například ze severoafrických zemí, jež byly označeny jako bezpečné, mají šance jen minimální.

Ti se také obávají nejvíce z toho, že budou vráceni zpět do Turecka, odkud se dostali na člunech s pomocí převaděčů. Uprchlíci jsou také netrpěliví kvůli zdlouhavé proceduře azylového řízení.

Místní obyvatelé jsou zase nervózní z jejich přítomnosti, kterou provází hlavně nárůst drobné kriminality. Ostrované jsou navíc zklamáni propadem návštěvnosti během nynější turistické sezony, což souvisí právě s uprchlickou krizí.