Ministerstvo, které by mělo vzniknout na základě FSB, bude podle listu zahrnovat Službu vnější rozvědky a také většinu odborů Federální služby ochrany. V rámci reformy by pak současný Vyšetřovací výbor, který je obdobou americké FBI, měl být opět podřízen generální prokuratuře.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Funkce ministerstva pro mimořádné situace by si zase měla rozdělit ministerstva obrany a vnitra.  Změny by se měly udát ještě před prezidentskými volbami v roce 2018.

Není to ‚stalinská varianta‘, ale jde v podstatě o obrození starých sovětských metod a způsobu životaOleg Kalugin, bývalý generál KGB

V rámci zpřísnění bezpečnosti by ministerstvo státní bezpečnosti mělo zajišťovat dozor nad vyšetřováním důležitých případů, které jsou nyní v kompetenci Vyšetřovacího výboru či ministerstva vnitra.  Součástí nového resortu by se pak měla stát také většina odborů Federální ochranné služby (FSO), která se stará o bezpečnost nejvyšších státních činitelů.

Ruská tajná policie
První sovětská tajná policie vznikla v roce 1917 pod názvem VČK (Čeka)
V roce 1923 se Čeka změnila v Hlavní politickou správu (GPU), součást Komisariátu vnitra (NKVD)
V letech 1941 a 1943–53 převzalo její roli ministerstvo státní bezpečnosti SSSR (MGB)
V roce 1954 pak vznikl Výbor státní bezpečnosti (KGB) s náplní špionáž a kontrašpionáž
V 70. a 80. letech se KGB navíc silně zaměřil na potlačování opozice
KGB nahradila Federální služba kontrarozvědky (FSK) přejmenovaná v roce 1995 na FSB

Samotné FSO, jejíž předchůdkyní byla někdejší 9. správa tajné policie (KGB), by zůstaly především funkce prezidentské ochranky a také speciální spojařské služby. Podle Kommersantu se v rámci předpokládané reformy očekává výměna řady funkcionářů bezpečnostních resortů. Musí se však připravit zákonodárné změny, které by měly projít novým parlamentem.

Drahá reforma

Zároveň ale stát musí počítat s odstupným pro zaměstnance, kteří nebudou o práci v novém superresortu stát. Půjde prý o desítky miliard rublů. Ruská média již delší dobu spekulují o sesazení Alexandra Bastrykina, zakladatele Vyšetřovacího výboru. Jeho úřad byl před pěti lety vyčleněn ze složení generální prokuratury a nyní by prý měl být znovu podřízen justičnímu orgánu.

Pro samotného Bastrykina, který v minulosti čelil jako státní úředník podezření z neoprávněného vlastnictví nemovitosti v Česku, se prý v novém úřadu žádná vedoucí funkce nechystá.

Předpokládá se zároveň zánik ministerstva pro mimořádné situace, v jehož čele v minulosti stál současný ministr obrany Sergej Šojgu. Funkce tohoto resortu by si měla rozdělit ministerstva obrany a vnitra.  Součástí obrany by se pak měla stát vojska civilní obrany a také příslušníci záchranářských oddílů či hasiči.

Restrukturalizace FSB zapadá do koncepce obrození prvků bývalého SSSR.Jurij Felštinskij, historik

Prezident Putin letos nařídil vznik Národní gardy – ta má působit v rámci vojsk ministerstva vnitra a vést boj s terorismem a organizovanou kriminalitou.

Návrat rezidenta

Server lenta.ru připomněl, že sovětská a potažmo ruská státní bezpečnost prošla od svého vzniku četnou restrukturalizací, kdy se státní resorty spojovaly, nebo naopak rozdělovaly. Upozornil, že reforma struktury, která vznikla po rozpadu SSSR, začala již s Putinovým příchodem z křesla šéfa FSB do Kremlu, kdy se obklopil příslušníky z bezpečnostních struktur. Upozornil, že začleněním Služby vnější rozvědky do systému státní bezpečnosti se otevírá možnost k „návratu k moci klanu rozvědčíků“.

Podle bývalého generála KGB Olega Kalugina, jenž nyní žije v USA, má vznik nového ministerstva potvrdit, že státní bezpečnost má v Rusku „vedoucí úlohu“ a určuje vnitřní i vnější politiku. „Není to ‚stalinská varianta‘, ale jde v podstatě o obrození starých sovětských metod a způsobu života,“ řekl pro Radio Svoboda.

Historik Jurij Felštinskij pak připomíná, že přejmenování FSB na MGB navazuje na Putinovu vizi návratu k sovětským symbolům, mezi nimiž je třeba sovětská hymna.  „Restrukturalizace FSB zapadá do koncepce obrození prvků bývalého SSSR,“ shrnul s tím, že název MGB platil v Sovětském svazu prakticky až do Stalinovy smrti.