Maďarské socialistické straně (MSZP) se nelíbí ani to, že kromě zmíněného Orbánova projevu se v učebnicích určených žákům osmého ročníku základních škol objevila celkem třikrát zmínka o současném maďarském premiérovi. Členka předsednictví MSZP Ágnes Kunhalmiová v této souvislosti prohlásila, že vládní strana FIDESZ zestátnila trh s učebnicemi.

„Učebnice, které mají stále nižší odbornou úroveň, zneužívá FIDESZ k šíření vlastní ideologie a nenávistné politiky. Dospěli jsme do takového bodu autokracie, že Orbána glorifikují v učebnicích,“ uvedla Kunhalmiová.

Historický vůdce a zakladatel?

Server HVG.hu konstatoval, že učebnice popisují Orbána jako „vůdce historických rozměrů“ a „zakladatele moderního Maďarska“. Server Propeller.hu uveřejnil fotografii ze zmíněné učebnice, na níž je Orbán zachycen ve společnosti bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy. Fotografie pochází z roku 2001, kdy se oba politici zúčastnili otevření hraničního Mostu Márie Valérie přes Dunaj.

Deník Népszava uvedl, že MSZP bude na zasedání parlamentního výboru pro vzdělání požadovat stažení zmíněné učebnice ze škol.