Prokurátorka Ina Van Wymerch oznámila, že nejsou žádné náznaky, že by šlo o útok radikálů, i když to nemůže vyloučit: „Bylo to žhářství, záměrné zapálení laboratoře federální policie. Oheň způsobil exploze, ale žádné výbušniny nebyly dovnitř vrženy ani tam nebyly rozmístěny.“

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Dodala, že cílem útoku zřejmě bylo zničit některé důkazy: „Je to směr, který sledujeme. Myslíme si, že je to záměrné žhářství ze strany organizovaného zločinu, nemáme žádné náznaky, že by šlo o terorismus.”

Experti dávali požár od počátku do souvislosti s některým kriminálním případem, který vyšetřuje nezávislý institut patřící pod ministerstvo spravedlnosti, napsala BBC.

Podle belgické stanice RTL prorazilo auto tři ochranné bariéry a ploty. Dva muži ve voze pak zažehli požár poblíž laboratoří, dodala stanice. Místní obyvatelé uváděli, že viděli plameny a k nebi stoupal hustý dým.

Mluvčí hasičů Pierre Meys sdělil AFP, že výbuch byl „extrémně silný“ a že „zřejmě nebyl náhodný“. Vyrazil okna budov v okruhu desítek metrů. Mluvčí dodal, že oheň hasilo třicet hasičů.

¨Skody na národním kriminologickém ústavu v Bruselu

Škody na budově kriminologického ústavu v Bruselu

FOTO: Geert Vanden Wijngaert, ČTK/AP

Podle státního rozhlasu RTBF policisté vyrazili na místo ještě před založením požáru, hned po proražení bariér. Právě tato stanice uvedla, že nikdo nebyl zraněn, ale že škody na budově jsou velké.

Institut se nachází na severu Bruselu ve čtvrti Neder-Over-Hembeek.