Zpráva DPA už ve čtvrtek večer zmínila, že odpůrci imigrace a pravicoví populisté  svolali celkem šest protestních shromáždění, mimo jiné i před sídlem vlády, kde kancléřka jednala s premiérem Bohuslavem Sobotkou. List Die Welt v této souvislosti podotkl, že demonstranti německy volali „Merkel muss weg” (Merkelová musí pryč).

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Výzvy k odchodu si všiml i web týdeníku Focus, který poznamenal, že kancléřku „přivítal“ pískot.

Deník Tagesspiegel svůj článek o cestě Merkelové do Prahy uvádí titulkem „Pískot pro kancléřku”.

Protest proti německé kancléřce Angele Merkelové u Lichtenštejnského paláce v Praze

Protest proti německé kancléřce Angele Merkelové u Lichtenštejnského paláce v Praze

FOTO: Barbora Zpěváčková, Novinky

Nejčtenější německý bulvární list Bild vyzdvihl z návštěvy Merkelové moment, kdy neznámý muž chtěl najet do kolony s kancléřkou, která mířila k Úřadu vlády. List hovoří o „šokujícím momentu”, připomíná ale i vyjádření české policie, že Merkelová nebyla v ohrožení. [celá zpráva]

Merkelová nepřesvědčila Prahu k vstřícnosti

„Zklamání pro Angelu Merkelovou: Při své návštěvě Prahy se kancléřce nepodařilo přimět Česko k tomu, aby podpořilo závazné kvóty pro rozdělování uprchlíků v EU,” uvedl svůj článek o cestě Merkelové do Česka server Spiegel Online.

Ve stejném duchu informuje o návštěvě kancléřky i deník Die Welt: „Kancléřce Angele Merkelové se při návštěvě Prahy nepodařilo získat českou vládu pro svou uprchlickou politiku. Středolevý kabinet trvá na svém odporu vůči evropským kvótám pro přijímání žadatelů o ochranu.”

Focus také zmínil, že prezident Miloš Zeman označil její vstřícnou politiku vůči migrantům za nesmysl a absurdní humanismus.

Bez sankcí se Východoevropané nezmění, píše list

„Cesta kancléřky Merkelové po východních zemích EU nebude korunována úspěchem. Ve své uprchlické politice zůstává izolována,” komentuje nejen cestu Merkelové do Prahy, ale i plánované páteční jednání se státy visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) ve Varšavě deník Schwäbische Zeitung.

„To, že by Východoevropané opustili svůj odmítavý postoj (k přijímání běženců), se nedalo očekávat. Německo (pro ně) sice je nejdůležitější obchodní partner, ale dokud se odpůrci společného řešení nebudou muset bát skutečně účinných sankcí, jako je odebrání hlasovacích práv (v EU) nebo podpůrných fondů, jen málo se toho změní,” napsal stejný list.

Focus také uvedl, že Merkelová před schůzkou V4 řekla: „Nevěřím, že je potřeba moderátor mezi visegrádskou skupinou a Německem a Francií.”