„Bez ohledu na to, že bohužel to není první rok, kdy zaznamenáváme pokles výměny zboží, přesto si myslím, že máme šanci tuto výměnu zboží obnovit,” prohlásil Putin po večerním setkání s Ficem, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii.

„Náš obchod klesl téměř o polovinu,” dodal podle agentury RIA Novosti.
Slovenský politik poukázal na „objektivní příčiny, objektivní faktory” nynější situace v hospodářských vztazích, čímž zjevně narážel na sankce, které EU předloni uvalila na Rusko v odvetě za anexi ukrajinského Krymu a za jeho politiku vůči Ukrajině.
Ruský prezident v této souvislosti také poznamenal, že počítá se spoluprací Slovenska v zájmu zlepšení „našich především obchodně-ekonomických vztahů s Evropou”.

Fico už v minulosti vybízel ke zrušení sankcí, což by uvítal například také maďarský premiér Viktor Orbán, ale i další představitelé zemí ve východní části EU, včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Německá kancléřka Angela Merkelová se ale při jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou shodla, že ještě nenastal čas na zrušení sankcí. [celá zpráva]