"Budeme potřebovat ještě roky a desítky miliard (investic do ozbrojených sil), abychom mohli klidně spát, ale už teď můžeme vidět, že za dva roky jsme vybudovali novou armádu," prohlásil prezident Porošenko. "Ukrajina je schopna se sama ubránit, ale potřebuje další podporu. Vždyť naším nepřítelem je země zabírající devítinu zemské souše a s mnohanásobně větším vojenským rozpočtem," dodal.

Na místě pak poděkoval svému hostu, polskému prezidentu Andrzeji Dudovi za vojenskou pomoc i uvalení sankcí proti Rusku.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Samohybné houfnice 2S19 Msta-S

Samohybné houfnice 2S19 Msta-S

FOTO: Valentyn Ogirenko, Reuters

Kyjevem ve středu pochodovali i vojáci z litevsko-polsko-ukrajinské brigády, většinou se však do přehlídky zapojily jednotky, které prošly boji v Donbasu. Akce se zúčastnily asi čtyři tisícovky vojáků s dvěma stovkami kusů bojové techniky, včetně tanků, samohybných děl a raketometů. Vojáci se také předvedli s novými puškami Fort, což je licenční kopie izraelské útočné pušky Tavor, či novými obrněnými transportéry.

Vojenská přehlídka v Kyjevě

Vojenská přehlídka v Kyjevě

FOTO: Valentyn Ogirenko, Reuters

Vojenská technika v centru Kyjeva

Vojenská technika v centru Kyjeva

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Na přehlídku se přišly podívat na hlavní kyjevskou ulici vedoucí na ústřední náměstí Nezávislosti, zvané Majdan, tisíce obyvatel hlavního města. Mnozí si na znamení vlastenectví oblékli košile s lidovou výšivkou, anebo mávali modrožlutými ukrajinskými vlajkami.

Konflikt na východě Ukrajiny s proruskými separatisty si od dubna 2014 vyžádal více než 9 500 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory povstalcům, Rusko přímé zapojení do konfliktu popírá.