V některých tureckých novinách se objevila informace, že Barkey je agentem CIA a s účastníky setkání měl hovořit o převratu. Tiryakiová to v rozhovoru pro slovenský Denník N označila za „totální nesmysl“ a „útok na svou osobnost, reputaci a bezpečnost“.

Slovenská občanka Tiryakiová žije 15 let v Istanbulu a jako akademička působí na tamní univerzitě. Připouští, že situace po pokusu o převrat je v Turecku křehká, lidé jsou podezřívaví a neví se, kdo je na čí straně. Doufá, že současná situace neohrozí její profesionální kariéru.

„Zastrašit se nedám. Jen kvůli tomu, co o mě napsali v novinách, nemíním skočit. Hlavně nemám žádný důvod, protože je to celé vymyšlené a vykonstruované,“ řekla Tiryakiová.

Slovenské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je v pořádku. Je v kontaktu se slovenským konzulátem v Istanbulu.

Spor s Budapeští

Ankara se v posledních dnech také dostala do sporu s Maďarskem. Turecké velvyslanectví v Budapešti požádalo tamní úřady, aby přijaly potřebná opatření v souvislosti se dvěma školami financovanými nadacemi, za nimiž má stát muslimský duchovní Fethullah Gülen.

Ten žije v americkém exilu a Ankara ho viní, že puč z půlky července zosnoval. Server Index.hu uvedl, že formulací „přijaly opatření“ je pravděpodobně míněna žádost o uzavření obou škol.

Gülen přes různé nadace provozuje téměř 3000 škol ve 170 zemích světa, mezi nimi i v Maďarsku. BBC koncem července uvedla, že Turecko oficiálně požádalo, aby byla zrušena povolení k provozu těchto škol. Žádosti mělo vyhovět například Somálsko, Jordánsko a Ázerbájdžán. Naopak Kyrgyzstán, Indonésie a Keňa tento požadavek odmítly.

Sever Index.hu se obrátil na maďarské ministerstvo zahraničí s otázkou, jak bude v této záležitosti postupovat. Dostal však odpověď, že toto téma nepatří resortu diplomacie. Ministerstvo školství zatím nereagovalo.

Turecké školy v Maďarsku?

Turecké velvyslanectví v Budapešti uvedlo, že v případě ukončení činnosti zmíněných škol se turecké ministerstvo školství postará o vznik jiných tureckých škol na území Maďarska.

V žádosti turecké ambasády nebyly uvedeny názvy konkrétních škol, které mají být zrušeny. Podle Index.hu je jednou z nich anglicko-maďarská škola působící v Budapešti pod názvem Orchidea. Zástupce ředitele školy Balázs Orosz však nevěděl, zda škola má nějaké vazby Gülena.

„Nevím o žádné politické linii, které by se měla škola přidržovat, ani o žádné politické akci, která by se konala na naší škole,“ řekl Orosz.