Na přípravy je podle Davise potřeba ještě nějaký čas, Londýn by však měl rozhodnutí o vystoupení oznámit Evropské radě nejpozději začátkem příštího roku.

„Celý proces by měl být dokončen do konce letošního roku nebo začátkem příštího roku, aby mohl být spuštěn článek 50,“ napsal ministr.

Dal tím najevo, že je zajedno s premiérkou Mayovou, která už dříve prohlásila, že článek 50 by se neměl aktivovat v nejbližších měsících. [celá zpráva]

Davisův komentář byl původně zveřejněn už v pondělí, server ho ale ve čtvrtek opětovně publikoval, neboť ve středu se z řadového poslance stal přední člen kabinetu premiérky Theresy Mayové.

ČTĚTE TAKÉ
Rošáda v britské vládě: diplomacii bude šéfovat bojovník proti EU Johnson

Davis je přesvědčen o tom, že vystoupení z EU umožní napravit britskou ekonomiku, která sice roste díky masivnímu přílivu levné pracovní síly z evropských zemí, ale „není nezbytně lepší pro občany, jak ukazuje dvouprocentní růst HDP na hlavu, který je výrazně slabší než po většinu dekád od konce druhé světové války“.

Vyjednat nové smlouvy

Davis argumentuje, že hospodářství musí být produktivnější, s větším důrazem na export, a ne tolik závislé na domácí spotřebě. Vystoupením z EU Británie převezme otěže výhradně do svých rukou a ekonomika podle něj bude pružnější.

Davis věří, že se jeho zemi podaří vyjednat nové obchodní smlouvy – pozitivní signály podle něj přicházejí z USA, Austrálie, Indie i Číny. Je také přesvědčen o tom, že se Britům povede vyjednat zachování přístupu na společný evropský trh.

David Davis je bývalým ministrem pro evropské záležitosti, a má tedy zkušenosti s vyjednáváním s evropskými partnery. Je euroskeptikem, který si vysloužil přezdívku „Monsieur Non“ (pan Ne).