"Varšavský summit bude mezníkem. Setkáváme se v době, která je rozhodující pro naši společnou obranu," řekl Stoltenberg.  

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Šéf vojenského bloku zároveň zdůraznil, že NATO nevyhledává konfrontaci a nepřeje si novou studenou válku. Ta je podle něj historií.

Varšavský summit by měl podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Pobaltí a Polska. Tyto kroky by měly odradit Rusko od případného útoku na východní členy aliance a před podobným scénářem, který Moskva v minulých letech zvolila na Krymu a východní Ukrajině.

Kombinace obrany a dialogu

Podle Stoltenberga je cílem NATO ve vztazích s Ruskem kombinovat silnou obranu s dialogem. Země NATO proto podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance dají na summitu jasně najevo, že je útok na jednoho spojence útokem na celou Alianci.

Dalšími tématy summitu, na který se sjely stovky delegátů, je zároveň boj s migrací a nebezpečí terorismu z jižního a jihovýchodního sousedství Aliance. Delegáti budou debatovat i o dalším působení v Afghánistánu.

Pokud jde o boj s Islámským státem, očekává se, že Aliance poskytne mapovací letouny AWACS, rozhodne o cvičení iráckých důstojníků a zintenzivní svou přítomnost ve Středozemním moři.

Představitelé NATO a Evropské unie už ve Varšavě podepsali dohodu o prohloubení vzájemné spolupráce v kybernetické bezpečnosti a v oblasti hybridních hrozeb.