„Park potřebuje klid a citlivý přístup. Zásahy těžkých strojů a kácení stromů jsou určitě to poslední, co mu prospívá,“ míní aktivistka Olga Kutyina.

Těžké stroje i přes protesty ve středu začaly s bouráním staré budovy bývalého výstaviště Hungexpo. Na místě má vyrůst Dům maďarské hudby.

Novostaveb bude víc

V Městském parku má kromě toho vyrůst i nová budova Národní galerie, Dětské divadlo a omlazovací kúrou projde Muzeum dopravy. Attila Sághi, technický ředitel akciové společnosti Városliget, zdůrazňuje, že většina nových budov bude stát na místech starých, nevyužívaných staveb.

Některé demonstranty musela policie odvléct násilím.

Některé demonstranty musela policie odvléct násilím.

FOTO: MTI

Dětské divadlo stálo v parku do roku 1952, kdy úřady nechaly budovou zbourat, aby se na přilehlém náměstí mohly konat prvomájové průvody a vojenské přehlídky. Teď se novostavba zrodí podle původních zachovaných plánů. V parku je nyní 6400 stromů, stavební činnosti padne za oběť asi 150 z nich.

Orbán na hrad?

Starosta budapešťského 14. obvodu Gergely Karácsony považuje celou akci za mazanou zástěrku. „Přestavba parku souvisí s tím, že premiér Viktor Orbán chce pro sebe jako sídlo Budínský hrad,“ říká.

I když právě toto vládní představitelé usilovně popírají, projekt změn v parku skutečně souvisí s plánem přestavby areálu Budínského hradu. Některé kulturní instituce se mají přestěhovat z hradního vrchu do Městského parku. Na hrad se poté přestěhuje i kancelář premiéra. Ta nyní sídlí v areálu parlamentu a v okolních budovách.