„Je důležité, abychom se v tomto přechodném období soustředili na to, že nikdo neztratí hlavu,” poznamenal Kerry při jednání s Evropskou komisí. Je podle něj potřeba se vyvarovat snah o odplatu a naopak hledat cesty, jak udržet a posílit hodnoty, které západní země spojují.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

„Je mým záměrem a závazkem prezidenta Obamy jak k EU, tak ke speciálním vztahům (s Británií) udělat vše, co je v naší moci, aby proces přechodu byl co nejrozumnější a nejhladší,“ řekl Kerry.

Šéf americké diplomacie přiznal, že výsledek referenda nedopadl podle přání administrativy prezidenta Baracka Obamy. Přesto je podle něj potřeba respektovat vůli britského lidu. Ubezpečil, že nadále budou pokračovat zvláštní vztahy Londýna a Washingtonu: „Zájmy a hodnoty, které nás už dlouhou dobu spojují, se v den hlasování nezměnily.” Obama přitom před hlasováním dal najevo, že pokud bude Británie muset dojednat nové smlouvy s USA, bude stát až na konci za ostatními.

Výsledky referenda jednotlivých zemí o odchodu z EU

Výsledky referenda jednotlivých zemí o odchodu z EU

FOTO: David Ryneš, Novinky

„Silnější NATO”

Kerry zdůraznil, že Spojené státy také potřebují silnou Evropskou unii, neboť s ní úzce spolupracují v celé řadě oblastí, od boje se změnami klimatu, přes potírání terorismu až k migrační krizi.

Kerry se v Bruselu také sešel s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Ten uvedl, že po odchodu Británie z EU bude teď pro zajištění obrany a bezpečnosti Evropy mnohem důležitější spolupráce mezi evropskými spojenci.

Kerry na schůzce, která se uskutečnila před červencovým summitem NATO ve Varšavě, dodal, že očekává „ještě silnější NATO“.

Z Bruselu míří Kerry do Londýna, kde bude jednat s britským ministrem zahraničí Philipem Hammondem i premiérem Davidem Cameronem.