Od reportéra Novinek z Londýna

„Byl bych radši s Jo, přesto jsem rád, že se nás tady sešlo tolik,“ řekl Brendan Cox. Připomněl, že manželka a matka jejich dvou dětí neměla ráda násilí a věřila, že lidi víc věcí spojuje, než rozděluje. V tomto duchu také znělo motto akce, kterou zahájila amatérská folková skupina složená z přátel rodiny Coxových.

„Jo by se nasmála, kdybychom jí řekli, že vystupujeme na Trafalgarském náměstí,“ poznamenala na úvod jedna z hráček a připomněla, že kapela Coxovým hrála na svatbě.

Manžel zabité poslankyně Brendan Cox hovoří na Trafalgarském náměstí

Manžel zabité poslankyně Brendan Cox hovoří na Trafalgarském náměstí

FOTO: Toby Melville, Reuters

Přišli i další známí a kolegové zavražděné poslankyně. Připomínali entuziasmus a přátelskou povahu Coxové. Jedna řečnice rovněž upozornila, že narozeniny dnes nemá jen Jo Coxová, ale i Bernard Kenny, který se ji při vražedném útoku pokoušel ochránit a dodnes se zotavuje v nemocnici. Je mu 78 let.

Účastníci pietní akce za zavražděnou poslankyni Jo Coxovou

Účastníci pietní akce za zavražděnou poslankyni Jo Coxovou

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

Řečníci, mezi nimiž nechyběli představitelé náboženských komunit od zástupce canterburského arcibiskupa po předáky sikhů a muslimů, také připomínali, že lidé mohou přispět do nadačního fondu nesoucího jméno Coxové. Během týdne, který uplynul od vraždy, se na něm sešlo přes milión liber.

Vzpomínková akce, jíž předcházelo symbolické vhození květin do vod Temže, se uskutečnila den před referendem o členství Velké Británie v Evropské unii.

Labouristická poslankyně aktivně vyzývala pro setrvání země v EU. Z její vraždy je obviněn 52letý Thomas Mair, přívrženec ultrapravice, podle NBC šířil zamlada nahrávky rasistických kapel. Při prvním slyšení u soudu tvrdil, že je mstitelem zrádců a řekl: „Smrt zrádcům, svobodu pro Británii.”

Články od reportéra Novinek z Londýna
Byli jsme i před EU. Chaos nechci. Britové rozhodují o EU
Hrozí Čechům v Británii odchod? Brexit může jejich životy zkomplikovat 
Brexit? V době fotbalového Eura téma spíš pro média
K euroskepticismu Britů přispěli i migranti z Česka
Spojuje nás toho víc, než rozděluje. V Londýně si připomněli zavražděnou poslankyni
Brexit dělí přátele a pojí protivníky
Šéfkomentátor Financial Times pro Novinky: Cameron doufal, že se bude jednat o nové unijní smlouvě