Policie měla Abballův telefon “napíchnutý“ od února v rámci prověřování buňky verbující džihádisty do Sýrie. Nic ale nenasvědčovalo, že by se Abballa chystal útočit, uvedl pařížský prokurátor François Molins.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Podle agentury AFP však policie věděla, že je Abballa nebezpečný, protože u něj při jeho zatčení v roce 2011 našla seznam policejních stanic, modliteben i míst oblíbených turisty a považovala ho za seznam potenciálních terčů.

AFP s odkazem na vyšetřovatele také uvedla, že tehdy dvacetiletý Abballa psal známému: „Musím začít pracovat. Žízním po krvi, Bůh mi buď svědkem.“

Ačkoliv byl později odsouzen za napojení na radikály v Pákistánu, už tehdy uvažoval o útoku ve Francii. „Myslíš si, že nás tam (v Pákistánu) opravdu potřebují? Bůh nám umožní pozvednout zástavu tady,“ psal.

Slaboduchý a poddajný

Abballa byl podle médií nejdříve “pouhý“ drobný zloděj a násilník. Pak se radikalizoval a s přáteli podstoupil kurz náboženství a sportovní výuku ve departementu Val d'Oise a na předměstí Paříže v Saint-Denis.

Policie pak u něj doma našla nejrůznější materiály džihádistů včetně brožury Al-Káidy. Podle vyšetřovatelů se Abballa s komplici v kurzu ve Val d'Oise dokonce učil podřezávat králíky a znepokojivé je také to, že se v prosinci 2010 vydal na návštěvu Belgie.

Jeho pozdější obhájce Hervé Denis uvedl, že Abballa působil jako slabší na duchu a snadno ovlivnitelný.

Během svého krvavého činu Abballa policejním vyjednavačům řekl, že přísahal věrnost Islámskému státu (IS) teprve před třemi týdny. Prohlásil, že uposlechl výzvy šéfa IS abú Bakra Bagdádího k „zabíjení bezvěrců v jejich domovech, s jejich rodinami“.

Zásahová jednotka ho posléze zabila.

Abballa uvažoval i o útocích na policisty, novináře, rapery, vězeňské stráže a také psal, že nynější fotbalové mistrovství ve fotbale bude proměněno ve hřbitov.