Belgická federální prokuratura ve čtvrtek uznala, že evropský zatykač, který na Abriniho vydala francouzská justice, je vymahatelný. To ale ještě neznamená, že bude brzy vydán.

Není totiž podezřelý jen z účasti na listopadových útocích v Paříži, kde teroristé povraždili 130 lidí, ale také z účasti na útocích v Bruselu, kde byly zabity další tři desítky lidí.

Abrini byl mezi trojicí útočníků na bruselském letišti Zaventem. Bombu ale neodpálil a z místa činu uprchl. Byl dopaden až o několik týdnů později.

Jednatřicetiletý Belgičan marockého původu údajně vypověděl, že skupina chtěla útočit během nadcházejícího fotbalového mistrovství Evropy ve Francii. Belgická prokuratura už předtím uvedla, že teroristé měli v plánu se do Francie vrátit, ale protože jim byla policie na stopě, urychlili přípravy a udeřili v Bruselu.

Abdeslam už stanul u soudu

V počítači Abriniho se podle televize BFM TV našel dopis na rozloučenou pro jeho matku. Abrini v něm měl tvrdit, že si přeje zemřít jako mučedník džihádu, teroristy z Paříže oslavoval jako hrdiny a žádal matku o odpuštění za masakr, který se chystá spáchat. [celá zpráva]

Belgie před nedávnem vydala do Francie jediného přeživšího útočníka z Paříže Salaha Abdeslama. Slíbil, že bude s vyšetřovateli spolupracovat, u soudu ale odmítl vypovídat. [celá zpráva]