Hermon Berhe, jenž žije v Etiopii, zatčeného poznal na fotce a tvrdí, že se s ním vyrůstal v Eritrei. Tesfamariam by podle něj mouše neublížil.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

„Je to milující, přátelský a hodný člověk,“ řekl Berhe BBC.

Jeho slova potvrdila i novinářka švédsko-eritrejského původu Merona Estefanosová. „Je to jen uprchlík, který žil v Chartúmu. Chudý člověk,“ řekla švédskému listu Aftonbladet.

To, že šlo o chudého člověka, reportérovi BBC Willu Rossovi potvrdil i Eritrejec, který tvrdí, že měl spolu se zatčeným mužem v Súdánu pronajatý domek.

Mered Medhanie na snímku zveřejněném italskou policií.

Mered Medhanie na snímku zveřejněném italskou policií.

FOTO: Profimedia.cz

Údajný Mered Medhanie vydaný do Itálie

Údajný Mered Medhanie vydaný do Itálie.

FOTO: Reuters

Agentura Ansa přitom konstatovala, že hledaný byl „vůdce a organizátor jedné z největších skupin pašeráků lidí operující v oblasti Libye a střední Afriky”. Na řízení gangu se měl Mered Medhanie podílet spolu s komplicem z Etiopie, který je stále na útěku.

Zadržený, jehož totožnost je zpochybňována po přistání v Itálii.

Zadržený, jehož totožnost je zpochybňována po přistání v Itálii.

FOTO: Reuters

Britové mlží, Italové mlčí

Do rozkrývání chobotnice pašeráckého gangu jsou zapojeni vyšetřovatelé ze Súdánu, Itálie a Británie. Podle mluvčího Národní agentury pro zločinnost, tedy britské obdoby Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), Britové „spolupracují se zahraničními kolegy a na závěry je ještě brzy“.

Zdroj z italských policejních složek BBC řekl, že neví o tom, že by byla dále prověřována totožnost podezřelého. Italská policie je tedy zřejmě stále přesvědčena, že drží pod zámkem správného člověka.

ČTĚTE TAKÉ
V Súdánu dopadli vůdce pašeráků lidí do Evropy, říkají mu Generál

Buď jak buď, člověka, který nyní sedí v italské vazbě, zadrželi v jednom z obytných domů v Chartúm, tedy hlavním městě Súdánu.

Mereda Medhanie si podle svědků nechával říkat Generál a stylizoval se do bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Po ulici se prý projížděl v tanku a křičel při tom, že „nikdo není silnější než on”.

Kolik utopených migrantů má Generál na svědomí, není známo. Italská prokuratura mu ale hodlá prokázat podíl na smrti 359 lidí, kteří utonuli po potopení člunu, jenž v říjnu roku 2013 mířil z Libye na italský ostrov Lampedusa.