„Rozhodl jsem se, že podám opravný prostředek v kauze Polanského na Nejvyšší soud,“ oznámil v úterý Ziobro.

Pro Polskou televizi (TVP) uvedl, že v žádném případě nezpochybňuje uměleckou cestu Polanského, ale „to ještě neznamená, že by měl být na něj uplatňován dvojí metr. Zákon musí platit pro každého stejně“. „Kdyby nešlo o něj, ale o obyčejného člověka, tak by ho za sex s nezletilou, kterou navíc omámil alkoholem a drogami, z každé jiné země dávno deportovali do USA,“ zdůraznil.

Obhájce Polanského Jan Olszewski v úterý oznámil, že ho rozhodnutí Ziobra nepřekvapilo. „Má na to právo a využil ho,“ uvedl v televizi.

Oběť chce klid

Zároveň dodal, že „Nejvyšší soud nebude rozhodovat o Polanského vině, či nevině, ale o tom, zda je jeho vydání přípustné, nebo ne, což jsou dvě různé věci“.

Olszewski připomněl, že jeho klient se svého času k činu starému 38 let v Kalifornii přiznal, trval však na tom, že nešlo o znásilnění, ale o pohlavní styk, s nímž dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilými považován za znásilnění.

„V žádném případě to nebylo znásilnění. Byla jsem s ním sama a nevěděla jsem, co mám dělat. Ale překonala jsem to. Špatné věci se stávají,“ uvedla pro NBC dnes 52letá Samantha Geimerová. Polanski si podle ní stejně jako ona zaslouží klid.