Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno. Ve Vídni a v Innsbrucku se uzavřou v 17 hodin. Na mnoha místech se ale uzavřou dříve, ve Štýrském Hradci, Salcburku a Eisenstadtu se uzavřou v 16 hodin a v Bregenzu dokonce ve 13 hodin.

První odhady se očekávají po páté odpoledne, výsledky pak pozdě večer. V případě těsného souboje mohou být však výsledky známé ještě později, možná až v pondělí.

I když je Hofer mírným favoritem, nelze vyloučit, že se jeho odpůrci spojí a podpoří Van der Bellena. Na Facebooku ale má více příznivců Hofer, i když Van der Bellenovi jsou mnohem aktivnější, uvedli list Standart.

Van der Bellen očekává těsný souboj: „Myslím, že to bude na ostří nože, půl napůl, kdo vyhraje. Jako v předchozích volbách, ale ještě více v těchto důležitých volbách platí - každý hlas se počítá.”

Pravděpodobného vítězství Hofera se obávají předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Hofer na posledním mítinku řekl: „Nepřijmeme příkazy z Bruselu nebo Berlína.”

Alexander van der Bellen je mírným favoritem volby

Alexander van der Bellen

FOTO: Heinz-Peter Bader, Reuters

Hofer se staví nejen proti EU, ale vymezil se i proti uprchlíkům a migraci, když prohlásil, že pokud pracovní trh a sociální systém nedokáže přijmout další přicházející lidi, je nutné otevřeně říci, že není možné nechat hranice otevřené.

Van der Bellen má naopak k běžencům mnohem otevřenější postoj, o to více ale vystupuje kriticky vůči FPÖ. Řekl, že by jako prezident nedopustil jmenování zástupce Svobodných do čela vlády, čímž by výrazně zjednodušil pokračování dlouholeté koalice sociálních demokratů a lidovců.

Podle průzkumů by případné předčasné parlamentní volby, které by rád vypsal Hofer, vyhrála FPÖ.

Již po prvním kole voleb hlavy státu a debaklu sociálnědemokratického kandidáta rezignoval kancléř Werner Faymann, jehož v čele koaličního kabinetu i sociální demokracie nahradil Christian Kern.