„Egyptské ministerstvo civilního letectví právě obdrželo oficiální dopis z egyptského ministerstva zahraničních věcí, v němž se oznamuje nalezení vraku pohřešovaného letu číslo MS804 poblíž ostrova Karpathos. Rodinní příslušníci pasažérů a posádky byli informováni, vyjadřujeme upřímnou soustrast všem, které havárie postihla,” oznámila vpodvečer na svých internetových stránkách letecká společnost.

O několik hodin později agentura AFP citovala šéfa řeckého výboru pro leteckou bezpečnost Atanasiose Binise, který uvedl, že nalezené trosky z letadla nejsou.

„Analýza trosek naznačuje, že nejsou z letadla. Můj egyptský protějšek mi také potvrdil, když jsme byli naposledy v kontaktu v 17.45 GMT (19:45 SELČ), že dosud nebylo prokázáno, že trosky pocházejí z letu EgyptAir,” řekl Binis AFP.

Příbuzná cestujících z letu 804 společnosti EgyptAir na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, odkud Airbus A320 odstartoval.

Příbuzná cestujících z letu 804 společnosti EgyptAir na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, odkud Airbus A320 odstartoval.

FOTO: Michel Euler, ČTK/AP

Agentura Reuters uvedla s odvoláním na zdroj z řeckého ministerstva obrany, že objevené pozůstatky nejsou v barvách egyptských aerolinek, tedy v bílé a modré.

Krátce před jedenáctou večer SELČ pak šéfka zahraničních zpravodajů CNN Christiane Amanpourová na Twitteru oznámila, že egyptské aerolinky informaci o nálezu trosek vzaly zpět.

Právě jí před tím viceprezident EgyptAir Ahmed Adel potvrdil opak.

Airbus s 66 lidmi na palubě se zřítil během nočního přeletu z Paříže do Káhiry. Z radaru zmizel krátce poté, co vstoupil do egyptského vzdušného prostoru.

Řecký ministr obrany Panos Kammenos oznámil, že stroj při letu provedl obrat o 360 stupňů a náhle ztratil výšku z letové hladiny 38 tisíc stop na 15 tisíc stop. Z radarů zmizel ve výšce 10 tisíc stop (3 048 metrů) zhruba ve 2.45 ráno.

Pátrání po vraku se soustředilo jihovýchodně od řeckého ostrova Karpathos, odkud také už v průběhu odpoledne přicházely zprávy o nálezu předmětů, které by mohly být z letadla. Byla mezi nimi i žlutá záchranná vesta. [celá zpráva]

Na Twitteru se také objevilo několik fotografií a video věcí, které měly být z airbusu EgyptAir.

Záběry údajných trosek z airbusu EgyptAir na letu MS804

Američané mají podezření na bombu

Zatím není jasné, co způsobilo pád stroje. Z Egypta i Ruska ale zazněly hlasy o pravděpodobnosti teroristického útoku. [celá zpráva]

Havarované letadlo na archivním snímku

Havarované letadlo na archivním snímku

FOTO: ČTK/AP

K této teorii se podle CNN v současnosti přiklánějí i americké úřady. Nemají ale k dispozici nezvratný důkaz a nevylučují, že svůj názor nezmění.

Zřícený Airbus A320 byl vyroben před zhruba patnácti lety.

Záchranná vesta na hladině Středozemního moře. Že by byla z egyptského airbusu, se nepotvrdilo.

Airbus letěl nejprve z Káhiry do Tunisu a zpět a následně z Káhiry do Paříže a zpět. Podle Adela byl stroj před letem technicky naprosto v pořádku a „včas proběhly veškeré kontroly“. Potvrdil také, že letoun před pádem nevyslal žádný nouzový signál.

BEZ KOMENTÁŘE: Trasa letu zmizelého letadla společnosti EgyptAir

BEZ KOMENTÁŘE: Trasa letu zříceného letadla společnosti EgyptAir

FOTO: Reuters

Jedná se už o třetí letecký incident v egyptském prostoru za poslední rok. Loni v říjnu se na Sinajském poloostrově zřítil ruský letoun, na jehož palubě zahynulo 224 lidí. Podle vyšetřovatelů byla v letadle nálož. K útoku se přihlásila egyptská větev teroristické organizace Islámský stát. [celá zpráva]

Letos v březnu pak bylo uneseno letadlo společnosti EgyptAir na Kypr. Únosce, který je na ostrově dosud vězněn, byl podle úřadů psychicky nevyrovnaný. [celá zpráva]