To, za čím mladé muslimky ze Západu utíkají, je podle Cotteeho, jehož analýzu zveřejnil server Foreign Policy, skutečně Islámský stát sám o sobě. Chalífát, který se do posledního puntíku řídí právem šaría a je tedy skvěle čitelný a umožní jim splnit své náboženské povinnosti.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Svoboda, jak ji chápou liberální demokracie, tedy to, že si člověk může dělat, cokoli si umane, pokud tím neubližuje jiným, je podle radikálního islámu zvráceností a symbolem úpadku společnosti.

Feminismus naruby

Zradikalizované ženy, které například z Británie do IS odcházejí po desítkách, jinými slovy nesympatizují s Islámským státem přes jeho extrémně patriarchální řád, ale právě kvůli němu, píše dále Cottee. Mluví o jakémsi feminismu naruby.

Antropolog Scott Atran z Oxfordské Univerzity a Francouzského národního centra pro vědecký výzkum takové postoje nazývá „postfeminismem a postadolescencí“. „Jsou unavené zdánlivě nekonečnou a bezpohlavní kulturní nejistotou,“ míní.

Podobně tyto ženy vnímají i feminismus. Když prchají k Islámskému státu, netouží po emancipaci, nýbrž po podřízení mužům i bohu.

Simon Cottee pracuje na kentské univerzitě jako odborník na kriminologii, je autorem textů o terorismu, islámské herezi či islámu vůbec.

Až islám mi dal svobodu

Jako příklad Foreign Policy uvádí dvaadvacetiletou britskou studentku Ummu Muthannaovou, která před tím, než v roce 2014 uprchla do Sýrie, tweetovala o přednášce o feminismu. Vysvětlovala, proč po jejím skončení jako jedna z mála studentek nezvedla ruku na znamení, že je feministka.

„Řekla jsem jasně, že mi islám jako ženě dal všechna práva. Že se cítím  osvobozena. Cítím se naplněna a společensky rovnocenná... Vysvětila jsem jim, že ne se vším, co mohou dělat muži, se ženy dokáží popasovat. Má to biologickou podstatu,“ psala například Muthannaová.

V dalších textech, které mladá britská muslimka šířila po internetu před svým odjezdem, zase vysvětlovala, že západní společnost lidem „vštěpuje chorobné hodnoty. Činí ženy slabými, zároveň je ale nutí soutěžit s muži a věčně lačnit po penězích”.

Přesný počet muslimek ze Západu, které se přidaly k IS, není znám, počátkem roku 2015, to bylo několik set.